جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

آغاز دوره آموزشی کوتاه مدت«آشنایی با مبانی نظری و فلسفی حقوق بشر در اسلام و نقد و ارزیابی نظام بین‌المللی حقوق بشر»

پیرو هماهنگی های انجام شده توسط کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران،دوره آموزشی یادشده در سالن اجتماعات وابسته به مدرسه عالی خاتم الاوصیاء در قم آغاز گردید. در هفته اول این دوره مباحث مربوط به مفهوم حق در اندیشه اسلامی و موازین بین المللی مورد بحث قرار گرفت . در ابتدای این دوره آموزشی محمد حسن ضیائی فردبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با توضیحاتی در خصوص دغدغه های کمیسیون برای گسترش علم و معرفت در عرصه مباحث تخصصی اسلام و حقوق بشر و توانمندسازی نیروهای علمی شایسته در زمینه‌های مختلف حقوق بشر اسلامی و با یاد آوری اینکه در حیطه مبانی نظری حقوق بشر و بحثهای تطبیقی اندیشه اسلامی با سایر مکاتب، خلاهای زیاد مطالعاتی دیده می شود که باید توسط پژوهشگران متمرکز در این موضوع زیر نظر علما واندیشمندان صاحب صلاحیت مرتفع گردد، اظهار امیدواری کرد که برگزاری این دوره علمی برای اولین بار در کشور شروعی خوب برای تلاشهای بزرگتر در آینده باشد. دبیر کمیسیون هم چنین توضیحاتی در خصوص ضرروتهای مطالعاتی که شرکت کنندگان در این دوره باید طی هفت هفته آتی مورد پیگیری قرار دهند و انتظاراتی که از آنها در آینده می رود و اطلاعات وداده های علمی که توسط امور پژوهشی کمیسیون گرد آوری شده و سوای سخنرانی های اساتید، در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، ارائه کرد.وی هم چنین تاکید نمود که در این دوره شرکت کنندگان با سه طیف از پژوهشگران ومتخصصین موضوع آشنا می شوند بخش اول در قالب تدریس برخی اساتید در عناوین موضوعی دوره که این امر را اساتیدی انجام خواهند داد که سالها در زمینه بحث مطروحه خود کار علمی انجام داده و می دهند. بخش دوم در قالب ارائه اثر پژوهشی خواهد بود که شرکت کنندگان با مولفین برخی آثار حیطه مبانی نظری و فلسفی حقوق بشر از نزدیک آشنا وگزارش علمی آنها را استماع خواهند کردو بخش سوم در قالب گفت وشنود  انجام می شود که شرکت کنندگان با برخی از محققینی که احیانا نظرات علمی خاص و عمدتا برگرفته از آرا فیلسوفان مغرب زمین در این زمینه ها دارند خارج از زمان دوره نشست گفت وشنود و نقد وارزیابی خواهند داشت تا بدین ترتیب شرکت کنندگان از دیدگاههای طیف گسترده ای مطلع شوند وبخوبی در هر یک از عناوین تخصصی دوره  ورزیده وتوانائی پیدا کنند.

در ادامه، برنامه های آموزشی دوره آغاز شد. حجت الاسلام محمد حسین طالبی عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه ودانشگاه و از پژوهشگران شناخته شده فلسفه حق در کشور اولین سخنران جلسه بود. ایشان ضمن تبیین اینکه مفهوم حق از حیث فلسفی چگونه در ذهن ساخته می شود و با استناد به نظریه حرکت جوهری ملاصدرا نظریه خود در مورد حق را ارائه کرد هم چنین مروری بر دیدگاههای برخی از فیلسوفان معاصر در مورد معنای حق انجام داد و در نهایت دیدگاه خود در مورد حق به معنای سزاواری وشایسته بودن را مورد شرح قرار داد . وی عناصر سازنده در مفهوم حق را وجود موجودات هدفمند و خود هدف معین  دانست وتاکید نمود که باید بین این دو تناسب وجود داشته باشد. به اعتقاد وی نظریه ارائه شده انتساب حق در مورد همه موجودات عالم را در بر می گیرد و فقط اختصاص به انسان ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین بهمن اکبری پژوهشگر ارشد حقوق بشر اسلامی و رئیس مرکز سامان دهی ترجمه ونشر معارف اسلامی وعلوم انسانی سخنران بعدی دوره بود که در بخش ارائه اثر پژوهشی ، گزارشی از  دو کار پژوهشی خود با عنوان «بن مایه های فلسفی حقوق بشر اسلامی» و «تاملی بر روش شناسی مطالعات حقوق بشر در گفتمان اسلامی» ارائه کرد.وی در بحث خود پیش فرضهای گفتمان اسلامی در زمینه حقوق بشر را به صورت مشروح مورد بحث قرار داد و سپس مدل روش شناسانه ای که به اعتقاد وی باید در مطالعات حقوق بشر اسلامی مورد پیگیری قرار گیرد را معرفی نمود. در این مدل بین حلقه های معرفت شناسی و فلسفی وکلامی واخلاقی و فقهی دائما باید ارتباط ارگانیک وجود داشته باشد تا فهم درست از منابع اسلامی در قالب گزاره های حقوقی ارائه شود نه اینکه هر یک از دانشهای یاد شده منفک از دیگری مورد نظر قرار گیرند و بدین ترتیب بنا باشد قواعد حقوق بشر در اسلام معرفی گردند وی هم چنین روش مرحوم شهید صدر برای پاسخ دهی به موضوعات نو به نو را روشی مفید ومناسب دانست که می تواند الگوئی برای محققین دینی قرار گیرد.

پس از ارائه بحث هر یک از دو سخنران یاد شده، پرسش وپاسخ و مباحثه های علمی مختلفی نیز بین شرکت کنندگان در دوره با اساتید انجام شد.

 شایان ذکر است که این دوره به ابتکار امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران سامان دهی شده ودر قالب همکاری‌های مشترک کمیسیون حقوق بشر اسلامی و مجمع عالی حکمت اسلامی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه  اجر می شود به مدت 7 هفته طی روزهای پنج شنبه در بهار سال 1392 در قم به اجرا در خواهد آمد ودر خلال این مدت نیز هر یک از شرکت کنندگان در دوره وظائف پژوهشی معینی را انجام خواهند داد و در پایان دوره نیز رساله تحقیقی را عرضه خواهند داشت سپس گواهی دوره برای آنان صادر می شود.

عناوین موضوعی دوره عبارتند از:

مفهوم حق در اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی، مفهوم تکلیف یا مسئولیت در اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی، انسان در اندیشه اسلامی و نظام بین‌المللی حقوق بشر، نوع نگرش به جهان در اندیشه اسلامی و نظام بین‌المللی حقوق بشر، مبانی معرفت شناسی اسلام برای تدوین نظام حقوقی و تفاوت آن با نگرش نظام بین‌المللی حقوق بشر، مبانی اخلاق در اندیشه اسلامی و تأثیر آن بر نظام حق و تکلیف‌ها و تفاوت آن با نگرش مکاتب مهم فکری معاصر، بررسی مفهوم جهانشمولی و نسبی گرایی حقوق بشر از منظر اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی، جایگاه دین در تدوین نظام حقوقی در نگرش اسلام و مقایسه با نظام بین‌المللی حقوق بشر، مکاتب فلسفی حقوق بشر در جهان معاصر، بنیادهای نظری محدوده‌ها و قیود وارده بر حق‌های انسانی در اندیشه اسلامی و نظام بین‌المللی حقوق بشر، بررسی آسیب‌های فراروی تبیین مبانی نظری حقوق بشر در جهان معاصر.

ضمنا در این دوره  که با حضور بیش از 40 نفر برگزار میشود فقط طلاب فراتر از سطح 3 حوزه خصوصاً افرادی که از حیث رشته تحصیلی، در زمینه علوم اسلامی ذیربط تمرکز بیشتری داشته و دارند و هم چنین دانشجویان کارشناسی ارشد فلسفه و حقوق که سابقه مطالعاتی در زمینه های موضوعی دوره داشته اند، امکان پذیرش وحضور پیدا کرد ه اند.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶