شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹
|
|

تلاشهای جدید مربوط به رفع خشونت های خانگی علیه زنان در اروپا در گفتگو با مَندس بوتا گزارشگر عمومی مجمع پارلمانی اروپا در مورد خشونت علیه زنان

سئوال: مجمع پارلمانی شورای اروپا ظاهرا برنامه وسیعی برای رفع خشونت علیه زنان اتخاذ نموده است نام برنامه مزبور چیست وچه محتوائی دارد؟

جواب: درست است.شبکه ای ایجاد کرده ایم تا همه بتوانند به هدف بسیار مهم رفع خشونت علیه زنان کمک دهند. شبکه مزبور « زنان، آزاد از خشونت» نامیده شده است. این شبکه در ابعاد مختلف حقوقی سیاسی، اجتماعی وفرهنگی برای محو خشونت علیه زنان در اروپا تلاش می کند. این شبکه به همه این پیام را منتقل می کند که در برابر خشونت نباید ساکت بود، بلکه همه مسئولیت داریم واکنش نشان دهیم، همه مسئولیت داریم از قربانیان خشونت و افراد در معرض خشونت حمایت کنیم و همه مسئولیت داریم اقدامات لازم برای محو خشونت علیه زنان را معمول داریم.

سئوال: گویا یکی از اقدامات مهم شورای اروپا در این زمینه تهیه «کنوانسیون اروپائی پیشگیری ومبارزه با خشونت علیه زنان وخشونت خانگی» موسوم به کنوانسیون استانبول است. لطفا در این خصوص توضیحاتی ارائه کنید.

جواب: ما این سند را سندی منحصر بفرد می دانیم چرا که بسیار پیشرفته تر از اسناد موجود بین المللی است.تلاشهای مربوط به ترویج و اجرای محتوای این سند محدود به اروپا نیست چرا که کشورهای غیر عضو شورای اروپا نیز می توانند به این سند ملحق شوند. از جمله ویژگی های این کنوانسیون که از ماه می سال 2011 آماده امضا کشورهاست عبارتند از:

  • این سند خشونت علیه زنان را به عنوان نقض حقوق بشر و یک شکل تبعیض می شناسد وتاکید بر مسئولیت دولتها جهت پیشگیری از خشونت وحمایت از قربانیان ذیربط دارد.
  • این اولین معادهده بین المللی است که تعریفی از جنسیت(Gender) ارائه کرده است.
  • - این سند جرائمی را مقرر نموده که تاکنون در قانونگذاری های ملی کشورها نبوده است مثل ختنه زنان،ازدواج اجباری،خشونت روانشناختی،اذیت وآزار جنسی،خشونت جنسی از جمله تجاوز در روابط زوجین،سقط جنین اجباری وموارد دیگر.
  • علاوه بر موارد فوق، وقتی کنوانسیون لازم الاجرا شود،سازوکار مستقل قوی برای نظارت بر اجرای معاهده در سطح ملی کشورهای عضو ایجاد خواهد شد وپارلمانها مشارکت دارند که این خود تضمین خوبی برای رعایت مفاد سند یاد شده است.

سئوال: آخرین وضعیت کنوانسیون مذکور چگونه است؟

جواب: تاکنون 24 کشور کنوانسیون را از سال 2011 تاکنون امضا کرده وفقط یک کشور(ترکیه) بدان ملحق شده است. برابر پیش بینی مقرر در این کنوانسیون اگر 10 کشور فرآیند الحاق را طی کنند ،کنوانسیون اجرائی  می شود و ما الان تلاش می کنیم تا سریعتر این 9 الحاق صورت پذیرد. همکاران من در مجمع پارلمانی اروپا نقش مهمی در پیگیری های ذیربط در سطح کشورهای مختلف بر عهده دارند.

 

با تشکر از توضیحات شما.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد