پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
|
|

هم اندیشی حقوقدانان ایرانی با پروفسور هامر استاد حقوق بشر دانشگاه وین راجع به آزادی بیان (91/12/07)

     آزادی بیان یکی از حقوق انسانی است که در جهان معاصر هم اهمیت فوق‌العاده یافته و هم حدود و ثغور آن موضوع مناقشات فکری مختلف بین فرهنگ هاست. در سالهای اخیر نسبت بین اعتقادات دینداران با آنچه با استناد به آزادی بیان علیه ادیان و اعتقادات پیروان ادیان مطرح و گاه با ناسزاگویی و ترویج تبعیض نیز توأم می شود، خود یک صورت مسئله مهم حقوقی در سطح جهانی شده است و به همین جهت هم سازمان ملل نشست های علمی متعددی را در این خصوص برگزار کرده و هم مراکز علمی و فکری در این حوزه پژوهش هایی انجام و راهکارهایی جهت رفع تعارضات و چالش‌ها ارائه کرده اند.

کشورهای اسلامی اواخر دهه 1990 میلادی در سازمان ملل قطعنامه ای با عنوان توهین به ادیان را مطرح کرده اند تا جلوی ناسزاگویی به پیروان ادیان ازجمله مسلمانان گرفته شود لیکن کشورهای غربی با استناد به آزادی بیان و البته گاه اعمال گزینشی آن در عمل، با قطعنامه مزبور مقابله کرده که در نهایت این قطعنامه در سازمان ملل تبدیل به سندی دیگر شد که عنوان منع توهین به ادیان ندارد بلکه بیان تنفر آمیز، خشونت طلبانه و مروج تبعیض را منع می کند.

نظر به اهمیت مباحث نظری مربوطه، پرفسور هامر استاد حقوق بشر دانشگاه وین در روز 91/12/7 مهمان ویژه کمیته علمی کمیسیون بود که در این جلسه دیدگاه خود را در خصوص محدوده های قابل قبول وارده بر آزادی بیان و تحولات جدید حقوقی در اروپا و نحوه صیانت از ادیان و حقوق دینداران بیان داشت سپس تعدادی از اساتید برجسته حقوق کشورمان نقد و نظرهای خود را مطرح کردند. رویداد مزبور و توضیحات اجمالی فوق‌الذکر می تواند دستمایه تأمل و اندیشه ورزی مخاطبان ارجمند در خصوص مباحث جدید مربوط به آزادی بیان، حقوق دین داران، محدوده های قابل قبول وارده بر آزادی بیان یا ابزار آزادی دینی، وضعیت حقوقی بیان تنفرآمیز و موارد مرتبط دیگر باشد. امید است همه مدافع حق و عدالت باشیم.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد