جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه هم اندیشی علمی « واکاوی رای اخیر هیئت عمومی دیوان عالی کشور در زمینه نحوه تامین تفاوت دیه زن و مرد و پیامدهای آن از منظر حقوق بشر و شهروندی »

امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران اعلام کرد:


 نظر به بحث های مختلفی که در فضای عمومی  در خصوص دیه زن ومرد و تحولات ذیربط قانونگذاری در کشور طی سالهای اخیر و رای جدید هئیت عمومی دیوان عالی کشور در این زمینه، مطرح شده و می شود که در مواردی مباحث ارائه شده با مبانی قانونی وحقوقی منطبق نمی باشد و برداشت های نادرستی را منعکس نموده است ، با هدف روشن نمودن دقیق ابعاد موضوع و تبیین چشم اندازهای آتی رعایت عدالت جنسیتی در حوزه دیات ، برابر هماهنگی های انجام شده با جمعی از کارشناسان موضوع و دست اندرکاران در مراجع قانونی ذیربط  نشست هم اندیشی علمی زیر برگزار میشود.

عنوان جلسه:  «  واکاوی رای اخیر هیئت عمومی دیوان عالی کشور در زمینه نحوه تامین تفاوت دیه زن و مرد و پیامدهای آن از منظر حقوق بشر و شهروندی »

اساتید حاضر در هم اندیشی:  دکتر مهدی هادی از معاونت حقوقی قوه قضائیه، جناب آقای بارانی قاضی دیوان عالی کشور، جناب آقای کامبیز نوروزی پژوهشگر جامعه شناسی حقوق و فعال مدنی، خانم دکتر عاطفه عباسی کلیمانی استاد دانشگاه ، و  نهایتا نماینده ای از صندوق تامین خسارات بدنی

محورهای مورد  بررسی این نشست:

- تبصره ماده 551 قانون مجازات اسلامی چه نوآوری در برداشته است و مشابه این امر در چه قوانین دیگری برای جبران تفاوت دیه زن ومرد قابل شناسایی است؟

- رای اخیر هیئت عمومی دیوان عالی کشور ناظر به حل چه مشکلی بوده است؟  آیا واقعا مشکل حل شده یا مشکلات جدیدی قابل تصور است؟

- آیا این برداشت که پیرو رای اخیر هیئت عمومی دیوان عالی کشور در رسانه ها مطرح شده مبنی بر اینکه دیه زن و مرد در همه موارد برابر شد، درست است یا برداشت نادرستی می باشد؟

- آیا راهکارهای فقهی که طی سالهای اخیر در مراکز حوزوی یا دانشگاهی در زمینه  برابری دیه زن و مرد مطرح شده در مجاری قانونگذاری مورد توجه قرار گرفته است یا خیر؟

 - هر یک از راههای قابل پیگیری در این زمینه از منظر حقوق بشر و شهروندی چه پیامدهایی در بر دارد؟

 

زمان برگزاری: دوشنبه 98/4/31 ساعت 17 الی 19

مکان برگزاری:  تهران- سید خندان- ابتدای سهروردی شمالی-کوچه شهید سلطانی-پلاک 2 - دفتر مرکزی کمیسیون – طبقه سوم – سالن اجتماعات زنده یاد دکترمحمود آخوندی

حضورعموم دانش پژوهان و علاقمندان به موضوع در این جلسه مورد استقبال است

 

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶