چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
|
|

نگاهی به جایگاه بانک جهانی در مقوله توانمندسازی زنان

بانک جهانی یکی از نهادهای بین المللی شناخته شده در عرصه امور مالی واقتصادی جهان است. بحث وگفتگو در خصوص نهادهای مالی بین المللی سالهاست انجام میشود .از جمله مباحث جدی  رایج در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران در مورد نهادهای مالی بین المللی نگاه انتقادی به مراجع  ذیربط است و اینکه اغلب به عنوان ابزاری برای قدرت های بزرگ به ویژه آمریکا اقدام می کنند. برای هر گونه ارزیابی مثبت یا منفی در مورد این مراجع ابتدا لازم است شناخت اولیه ای از این نهادها بدست آورد. یادداشت کنونی که چند سال قبل از سوی نویسنده در مجله ای منتشر شده واکنون با حذف واضافاتی به کمیسیون ارائه گردیده است، تلاش دارد تا هم معرفی فشرده ای از بانک جهانی به مخاطبان تقدیم کند وهم به طور خاص ارتباط این نهاد با مقوله حقوق بشر وبه ویژه حقوق زن وتوانمند سازی زنان را معرفی کند. 

قطعا مخاطبان با ارتقای آگاهی های خود در مورد مراجع بین المللی مختلف از جمله بانک جهانی، داوری های دقیق تری از نقش وگستره این نهادها خواهند داشت و به طور مثال اگر قرار باشد نقش این سازمانها در مقوله توانمندسازی زنان را پیگیری کنند در خواهند یافت که از چه زاویه ای و در چه زمینه هایی باید این موضوع را پیگیری کنند.

با آروزی توفیق بیشتر برای نویسنده محترم و بدون هر گونه داوری محتوایی در خصوص یادداشت حاضر،  عین مطلب در یافتی جهت هر گونه بهره برداری مخاطبان علاقمند به مباحث حقوق بشر تقدیم میشود.  برای مشاهده متن کامل کلیک نمائید.

 

امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

دیماه 1397

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

کرونا، آزادی دین و حقوق بشر

یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

آزادی نظر و بیان: فرصت ها و مرزهای ممنوعه

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷