جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

تقدیر از تلاش های انجام شده طی یکساله گذشته در حوزه دستیاری ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی

تقدیر از تلاش های انجام شده طی یکساله گذشته در حوزه دستیاری ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی

 

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران در جهت پاسداشت تمامی  تلاش هایی که از تابستان 1396 تا پاییز 1397 در حوزه دستیاری ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی انجام پذیرفت ، مناسب دید تا در حاشیه برنامه علمی « جامعه بشری هفتاد سال پس از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر؛ دستاوردها و ناکامی ها  » که از سوی کمیسیون با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در مورخ  18/ 9 /97   در محل پژوهشگاه یاد شده برگزار شد، از سرکار خانم شهیندخت مولاوردی دستیار اسبق رییس جمهور در امور حقوق شهروندی تقدیر به عمل آورد.

 در این مراسم قبل از تقدیم هدیه کمیسیون ( قاب فرش متبرک به یک سوره مبارکه قرآن کریم و5 جلد کتاب جدید مربوط به حقوق بشر)، نماینده امور پژوهشی کمیسیون ارزیابی اساتید کمیته علمی این نهاد که منجر به تقدیر مزبور گردید را بشرح زیر خطاب به  شرکت کنندگان در برنامه علمی یاد شده قرائت کرد :

 

« اساتید ارجمند ، حضار محترم و فرهیخته

مستحضرید؛

 در هر جامعه در حال توسعه بروز انواع نقض حق ها امری عجیب نیست چرا که ساختارها و فرآیندهای اداره کشور و جامعه آماده رعایت حقوق کامل مردم نیست و خود مردم نیز هنوز آگاهی کامل را نسبت به نحوه پیگیری و مطالبه حقوق خود ندارند. اگر آن جامعه در حال توسعه از بیرون کشورش نیز تحت فشارهای ظالمانه مختلف یاشد باز کار مشکل تر میشود چرا که باید با همه تنگناها هم جوابگوی مردم خود بود و هم جلوی زورگویی اجنبی ایستاد . در چنین جامعه ای اگر کسی مسئولیت پیگیری حقوق شهروندی را بر عهده بگیرد، فداکاری نموده چرا که باید اولا باور و اعتقاد به این مهم داشته باشد که بتواند شبانه روزی برای تحقق آن تلاش کند و پاسخگوی انواع مطالبات باشد. ثانیا از شجاعت لازم برای ایستادگی در برابر ناقضان حقوق مردم برخودار باشد تا به سادگی میدان را خالی نکند. ثالثا در مقابل ناملایمات و بی مهری ها و حاشیه سازی های مختلف برای توقف یا کند سازی روند دفاع از حقوق مردم، صبوری بورزد و تلاش کند تا همه ظرفیت های فکری جامعه را به همراهی در این مسیر متعالی فراخواند وهمواره از مشورت وهمفکری با نخبگان واهل علم در رشته های متنوع و تعامل با همه عناصر موثر در اداره امور جامعه برخوردار شود تا ارتقای حقوق شهروندی را عالمانه و با دور اندیشی به پیش برد.

سرکار خانم دکتر مولاوردی در جایگاه دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی و حتی قبل آن در جایگاه خدمتگزاری به حقوق زنان، با همه موافقان و منتقدانی که داشت و با همه موفقیت ها وناکامی ها از جهت دستیابی به اهداف مورد مطالبه مردم، با کمترین امکانات در اختیار تلاش زیادی کرد تا به معیارهای یاد شده پایبند باشد چنانچه بعد رفتن قابل تامل ایشان از هر دو مسئولیت یاد شده ، نوع واکنش وداوری افکار عمومی گواه این مدعا بود.

تلاش گران ارتقای حقوق انسانی در کشور وظیفه خود می دانند از هر مسئولی که برای تحقق حقوق شهروندان تلاش خالصانه و بی ادعا و شجاعانه به عمل می آورد، قدردانی نمایند چنانچه در سنوات قبل نیز از برخی مسئولان دیگر تقدیر به عمل آمده است . البته این حرمت شناسی، فراتر از قدردانی زحمات افراد، توجه به آن دارد که اصل مسیر مقدس حق طلبی و عدالت خواهی را همواره مورد پشتیبانی و حمایت و تقویت قرار دهد

امیدواریم قدردانی از زحمات خانم دکتر مولاوردی در دفاع از حقوق زنان و حقوق شهروندی در دو مسئولیتی که در دولت های یازدهم و دوازدهم داشتند، موجبات اهتمام هرچه بیشتر همه مسئولان کشوری به حقوق مردم را فراهم آورد وهمه مسئولان محترم همواره به خود یادآور شوند که فلسفه بودن آنها در جایگاهها و مناصب مختلف رسمی رعایت همه جانبه حقوق مردم است و اگر روزی با این اهتمام و دغدغه سپری نشود، بودن آنها در مناصب رسمی نوعی غصب امکانات مردم و تجاوز از حدود نیابت و امانتی است که مردم بدان ها واگذار کرده اند.

آرزو مندیم سرکار خانم مولاوردی چنانچه خود اعلام داشته در تلاش های متنوع در جامعه مدنی نیز کما فی السابق موفق باشند . یقینا هیچ جامعه ای بدون جامعه مدنی قوی وتوانمند و ناظر بر اقدامات مختلف رسمی و شرکت کننده در فرایند تصمیم سازی ها واداره امور کشور به مردم سالاری و رعایت حقوق شهروندی دست نیافته و نمی یابد

 به امید آینده بهتر برای کشور عزیزمان ایران پهناور و سربلند.»

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶