پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
|
|

آزادی نظر و بیان: فرصت ها و مرزهای ممنوعه

در میان آزادی های انسانی، آزادی نظر وبیان وآزادی عقیده، وجدان ومذهب از جمله آزادی های اساسی بشر هستند که بدون تامین آنها بشر بودن منتفی تلقی میشود چرا که بشر متمایز از سایر موجودات به فکر واندیشه وعقل نمی تواند از آزادی ها وحقوق مرتبط با این ذات انسانی بی بهره باشد. آزادی بیان در هر عصر جلوه های مختلفی داشته و دارد چنانچه امروزه بهره مندی از آزادی بیان پیوندی عمیق با فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات پیدا کرده است و همین امر موجب شده که جلوه آزادی بیان انسان در رسانه های نوین را برخی حقوقدانان از باب حقی گروهی وجمعی یعنی «حق بر ارتباطات» نیز مطرح کنند که مبانی تحلیلی حقوقی متفاوتی با مباحث کلاسیک مربوط به آزادی بیان دارد. نوشته فشرده حاضر که قبلا متن اولیه آن در سال 1393 از سوی نویسنده برای مجله حقوق زنان آماده شده است اخیرا با اصلاحات ومواد تکمیلی به بهانه برخی مصادیق اخیر قابل بحث در حیطه محدوده های آزادی بیان در کشورمان ارائه گردیده که می تواند برای علاقمندان به موضوع مطالعه آن قابل استفاده باشد.

یادآوری می نماید که در خصوص آزادی بیان آثار تحقیقی مناسبی در کشور ما طی یک دهه اخیر چه در قالب مقاله یا پایان نامه در سطوح کارشناسی ارشد ودکترا یا کتاب تدوین شده است که علاقمندان به تتبع بیشتر در این زمینه می توانند با جستجویی ساده در این مورد مطالعات و آگاهی های خود را تعمیق بخشند.

با آروزی توفیق بیشتر برای نویسنده و بدون هر گونه داوری محتوایی در خصوص یادداشت تحلیلی حاضر،  عین مطلب تقدیم میشود.  برای مشاهده متن کامل کلیک نمائید.

امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

اردیبهشت ماه 1397

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

کرونا، آزادی دین و حقوق بشر

یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

آزادی نظر و بیان: فرصت ها و مرزهای ممنوعه

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷