جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه نشست دوم هم اندیشی اساتید شیعه و سنی برای بررسی حقوق انسان در گفتمان اسلامی

پیرو برنامه ریزی انجام شده امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران، از دیماه 1396 سلسله نشست های هم اندیشی علمی طراحی شده تا هر دو ماه یکبار با حضور جمعی از اساتید فقه وحقوق شیعه وسنی مباحث مختلف حقوق انسانی مورد بحث و بررسی واقع شود. در نشست اول که در مورخ 26/10/96  اجرا شد کتب منتشره اهل سنت به زبان فارسی در زمینه حقوق بشر معرفی، بررسی و ارزیابی گردید وگزارش آن نیز در رسانه ها منتشر شد.

در همین چارچوب ، قرار است عصر نهم اسفند ماه 1396 از ساعت 15 الی 17 موضوع «حقوق غیر مسلمانان در جامعه اسلامی» مورد بحث وبررسی واقع شود. در این نشست ابتدا سه نفر از اساتید شیعی وسه نفر از اساتید اهل سنت، دیدگاه تخصصی خود را راجع به سئوالات زیر بیان خواهند داشت سپس همه اساتید حاضر در جلسه به طرح نظر وگفتگو و هم اندیشی می پردازند. از جمله مدعوین این جلسه  حجت الاسلام والمسلمین جناب یونسی مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی ومذهبی و اقوام می باشد.

پرسشهائی که اساتید پیرامون آنها به طرح دیدگاه خواهند پرداخت:

  1. دیدگاه سنتی علمای شیعه وسنی در زمینه حقوق غیر مسلمان در جامعه اسلامی چیست؟
  2. آیا نظریه های مزبور  پاسخگوی نیازهای کنونی جامعه شهروند مدار میباشند یا خیر؟
  3.  اگر نظرات سنتی نیازمند تغییر وتحول هستند، چه چارچوب های نظری برای دیدگاههای جدید قابل طرح هستند تا بتوان در سطح ملی و جهانی به عنوان دیدگاه اسلام در مورد حقوق غیر مسلمانان در جامعه اسلامی مطرح نمود؟ کدام اندیشمندان در دنیای اسلام در این زمینه نظریه پردازی جدید ارائه کرده اند؟

 

یاد آوری می نماید نشست بعدی مشترک اساتید سنی وشیعه در موضوع بررسی حقوق انسان در گفتمان اسلامی در اردیبهشت ماه 1397 برگزار و موضوع تخصصی آن حقوق زن خواهد بود که جزئیات آن متعاقبا اطلاع رسانی میشود.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶