جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

گزارش برگزاری همایش ملی صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام با پیام مراجع عظام و مشارکت علما و اندیشمندان حوزه و دانشگاه

روز پنجشنبه ششم مهرماه در قم همایش مهمی با عنوان یاد شده برگزار شد. این همایش توسط کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران و با همکاری نهادهای برجسته پژوهشی و آموزشی حوزه علمیه و مراکز دانشگاهی قم پس از برگزاری پنج پیش نشست علمی طی ماه های اخیر در قم، تهران و تبریز، روز گذشته در مرکز فقهی ائمه اطهار علهیم السلام در قم برگزار گردید.

در افتتاحیه این همایش حضرات آیات جوادی آملی، سبحانی و موسوی اردبیلی با ارسال پیام های تصویری یا کتبی خود اهتمام بزرگان حوزه های علمیه امامیه به صیانت از کرامت انسانی و ضرورت تلاش روزافزون در این زمینه را نشان دادند. در سه نشست تخصصی این همایش طی صبح و عصر نیز قریب به 20 نفر از فضلا و اندیشمندان برجسته در ابعاد مختلف مربوط به کرامت انسانی اعم از جنبه های نظری کرامت، ابعاد کاربردی کرامت انسانی در سطح ملی و جهانی، چالش های فراروی کرامت انسانی در سطح جهانی و راهبردها و برنامه های مناسب برای صیانت از کرامت انسان ها سخنرانی و ارائه بحث داشتند.

همچنین چهار نفر از صاحبان مقالات برگزیده واصله به همایش، امکان ارائه مقاله خود را پیدا کردند. کتاب خلاصه مقالات واصله به همایش و گزارش خبری مباحث علمی پیش نشست های برگزار شده طی چند ماهه اخیر نیز در این همایش بین شرکت کنندگان توزیع گردید.

ضیایی فر دبیر کمیسیون حقوق بش اسلامی در اختتامیه این همایش ضمن تقدیر و تشکر از عنایت مراجع عظام، چه آن ها که پیام برای همایش ارسال داشتند و چه بزرگوارانی که در دیدارهای حضوری با کمیته علمی همایش ضمن ابراز محبت، رهنمودها و نکات مهمی را مورد تأکید قرار دادند، گفت: مشارکت وسیع بزرگان حوزه های علمیه و علملا و فضلاء مختلف با گرایش های متنوع، نشان از این واقعیت مهم دارد که اولاً دغدغه رعایت حقوق انسانها و رفع مشکلات و نارسایی های موجود به صورت جدی در مراکز دینی وجود دارد که همین امر وظیفه ی مجریان و دست اندرکاران امور اداره جامعه در بخش های تقننینی، قضایی و اجرایی را سنگین تر می کند، ثانیاً نشان از اهمیت نظری بحث کرامت انسانی و ابعاد فنی آن دارد. وی افزود: همایش برگزار شده، از جمله منحصر به فردترین جلسات علمی در کشور بود که با کمترین هزینه و بدون اینکه اساتید و فضلای مختلف کمترین دریافت مادی داشته باشند و در سطح علمی بسیار بالا برگزار شد.

وی اظهار امیدواری نمود که به زودی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران مقالات وسیع تأیید شده همایش و سایر تلاش های علمی مربوطه، اعم از گفتگو با اندیشمندان حوزه و دانشگاه، متن کامل مباحث علمی مطروحه در پیش نشست های همایش و سه نشست اصلی خود همایش را در چندین مجلد منتشر و تقدیم علاقمندان در داخل کشور و اقصی نقاط جهان نماید.

وی همچنین تأکید کرد که سال آینده همایش صیانت از کرامت انسانی با حضور اندیشمندان سراسر جهان اسلام بصورت بین المللی در قم برگزار و اندیشه اسلامی در زمینه صیانت از کرامت انسانی در ابعاد جهانی به نحو مؤثرتری معرفی خواهد گردید. شایان ذکر است جزئیات خبری سخنرانی های علمی ارائه شده در همایش برگزار شده، متعاقبا اطلاع رسانی می شود. متن پیام های مراجع نیز در دسترس عموم قرار گرفته است.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶