پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
|
|

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران بمناسبت روز جهانی حقوق بشر

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران بمناسبت روز جهانی حقوق بشر

(دسامبر 2015 میلادی - آذر ماه 1394 شمسی)

بنام او که همه زیبایی ها و امید ها  از اوست

سازمان ملل متحد روز دهم دسامبر سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط مجمع عمومی در سال 1948 میلادی را روز جهانی حقوق بشر نامیده وهر ساله بدین مناسبت برنامه هایی را اجرا می کند وفرهنگ ها وملل مختلف نیز در چنین روزی هر یک به فراخور میزان اشتیاق خود به مشارکت در این رویداد ، دیدگاه خود را در زمینه حقوق انسان و موفقیت ها و ناکامی های ذیربط مجددا بازگو می کنند و از دغدغه ها ونگرانی های خود و امیدها وتلاشهای آتی سخن بمیان می آورند.

 مشابه این مناسبت نه در مورد کلیت همه گروههای انسانی بلکه در مورد گروه های خاص انسانی مثل زنان، کودکان، سالمندان، افراد دارای معلولیت، مهاجران ودیگر موضوعات انسانی نیز در تقویم جهانی وجود دارد تا در پرتو بزرگداشت این مناسبت ها بشریت نگرش متعالی اخلاقی وانسانی را بارها در طول سال تکرار کند و بدین وسیله اثر مثبتی بر روند حرکت جامعه جهانی بگذارد و با گسترش آگاهی های عمومی، مشارکت همگانی برای بهبود امور جامعه انسانی شتاب بیشتری پیدا کند.

با همه اینها ، این واقعیت را نیز نمی توان نادیده گرفت که بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر امسال برای بسیاری از مردم دنیا به طنز تلخی شباهت پیدا کرده که گوئی زخم آنان را تازه و نمک بر آن می پاشد . چرایی این احساس بسیار قابل توجه است ودر روز جهانی حقوق بشر یا مناسبت های مشابه دیگر باید در مورد آن تامل کرد. امروزه اگر ازکودکان یمنی که ماه­هاست زیر بمباران متجاوزانه برخی دولتهای تحت الحمایه قدرتهای زورگوی جهانی، خانه وکاشانه­ی خود را از دست داده وشاهد هزاران کشته ومجروح بوده­اند، بپرسیم که چه احساسی نسبت به بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر دارید؟ احتمالاً با سوز و درد و اشک وآه پاسخ  ما را خواهند داد. اگر از مردم سوریه بپرسیم که چه احساسی دارید در مورد اینکه چند سال است کشور شما مرکز تاخت وتاز تروریست های تحت الحمایه و مزدور برخی کشورهای مشخص واقع شده است، احتمالا با تاسف و سوز درونی پاسخ  ما را خواهند داد. اگر از مردم لیبی بخواهیم که شما  احساس خود را در ا ین روز بیان دارید، احتمالا خرابی های گسترده کشور خود را به ما گوشزد می کنند و اینکه از بهشت موعود  قدرتهای بزرگ که قبل از حملات به لیبی وعده آن را داده بودند، هیچ خبری نیست بلکه بالعکس، امروزه اکثر مناطق کشورشان در دست گروههای ترویستی ودر خدمت نقض حقوق انسانی در سراسر جهان  قرار گرفته است. اگر از مردم  مظلوم فلسطین و جتوب لبنان ، مردم عراق یا افغانستان یا کشورهای مشابه دیگر بپرسیم که شما در چنین مناسبتی چه احساسی دارید احتمالاً خواهند گفت خون ما برای برخی دولتهای جهان مانند خون مردم پاریس ولندن و نیویورک وحتی تل آویو ارزشی ندارد چرا که وقتی اقدامات غیر انسانی و تروریستی مختلف در کشورهای آنان انجام می شود، برای اکثر سیاستمداران و رسانه های جوامعِ به اصطلاح مترقی و مدعی امروزی حقوق بشر، ارزشی ندارد آن گونه که در خیلی مواردحتی خبر آن را پوشش نمی دهند . اما در مقابل، با بروز کوچکترین حادثه غیر انسانی در کشورهای خودشان انتظار دارند که تمام رهبران جهان با آنها ابراز همدردی کنند و تمامی رسانه ها نشان دهند که ابعاد رویداد بوقوع پیوسته چه بوده  وچگونه باید از تکرار آن جلوگیری کرد؟ در روز جهانی حقوق بشر این تابلوهای عینیِ واقعیات تلخ را باید فراروی خود قرار دهیم تا درک عمیق تری از وضعیت جامعه انسانی و نقش خود برای بهبود وضعیت موجود بدست آوریم.

در روز جهانی حقوق بشر امسال که مصادف با هفتادمین سال تاسیس سازمان ملل و پنجاهمین سال تصویب میثاقین حقوق مدنی وسیاسی وحقوق اقتصادی واجتماعی و فرهنگی به عنوان دو سند مبنایی حقوق بشردر جهان کنونی وشصت وهفتمین سال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر شده است، سازمان ملل برنامه هایی مختلفی از جمله  « پویش یک ساله حقوق ما، آزادی های ما همواره وهمیشه» را در دستور کار قرار داده تا بدین ترتیب مروری بر حق های بنیادین و غیر قابل سلب همه انسانها انجام شود. ما  ایرانیان نیز می توانیم این فرصت را مغتنم دانسته وحضوری فعال در بیان دیدگاه­های فرهنگی و اعتقادی وحقوقی خود در مورد آزادی ها وحقوق بنیادین انسانها از خود نشان دهیم. ما ایرانیان نیز می توانیم بیان کنیم که برای تحقق حقوق بشر و دمکراسی در سرزمین خود چه هزینه هایی داده ایم و در قرون معاصر به ویژه از نهضت مشروطه تاکنون چه تجربیاتی را پشت سر گذاشته ایم و امروزه در چه مواردی به وضعیت قابل قبول نائل آمده ایم ودر چه مواردی هم چنان نگرانی ها ادامه دارد و هم چنان در تلاشیم تا وضع را بهتر کنیم. ما ایرانیان حق داریم در چنین مناسبت­هایی نگرانی­های خود را در مورد وضعیت حقوق انسانی در سراسر جهان ابراز کنیم و انتقادات خود را نسبت به رفتارهای ظالمانه وغیر انسانی در سطوح ملی کشورها یا در سطح بین المللی ابراز داریم. ما ایرانیان  در قانون اساسی خود متعهد شده ایم که نظام سیاسی، حقوقی و اجتماعی و فرهنگی مبتنی بر اعتقادات توحیدی وصیانت از کرامت انسانها (اصل 2) را تحقق بخشیم و با شناسایی حقوق غیر قابل سلب انسانی(اصل 9) وحق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش (اصل 56) و اعتقاد به آرمان سعادت انسان در کل جامعه بشری و حکومت حق وعدل برای همه مردم جهان و حمایت از ستمدیدگان در سراسر جهان(اصل 154)  ابعاد مختلف حرکت انسانی خود را نهادینه سازیم. برای اجرای این تعهد بزرگ همه مسئولیم وآنان که در قدرتند و از اختیارات و امکانات عمومی برخوردارند، تعهد بیشتری بر عهده دارند و باید همواره برای پاسخگویی آماده باشند. مردم کشورما بخوبی از مبانی اعتقادی خود مطلع هستند و می دانند که حق الناس در اندیشه اعتقادی آنها چه جایگاه رفیعی دارد اما کم نیستند مردمی که از عدم اجرای این اعتقادات وحقوق خداداد خود گلایه دارند . برای رفع این گلایه ها و دردهای پیرامونی آن همه باید موازین مربوط به حقوق انسانی را رعایت کنیم. این رعایت هم به روابط خود ما شهروندان با یکدیگر مربوط می­شود و هم به روابط صاحب منصبان با عموم مردم و هم به روابط با طبیعت و جلوگیری از تخریب محیط زیست. در هریک از این زمینه ها  امروزه ده­ها قاعده­ی حقوقی تثبیت شده  در سطح بین­المللی و ملی وجود دارد که در وهله نخست باید آگاهی­های خود را در مورد این قواعد ارتقا بخشیم وسپس برای اجرای این قواعد به صورت غیر گزینشی در همه مناطق جهان مطالبه گر باشیم.

 خود ما انسانها باید معنای واقعی به روزِحقوق بشر ببخشیم، آن گونه که در چنین مناسبتی مردم هیچ نقطه جهان احساس تلخی نداشته باشند بلکه بتوان این ادعا را کرد که هر روز واقعا روز حقوق بشر است و هر روز نقض حقوق بشر در هر نقطه از جهان دل همه را به درد می­آورد و ناقضان حقوق انسانی در هر لباس و جایگاهی که باشند ودر هر کشوری مرتکب نادیده گرفتن کرامت انسانی شوند وحق ها و آزادیهای مختلف مردم را سلب کنند، مطرود ومنفور همگانند و عدالت باید بدون هر گونه تبعیضی در مورد آنها به اجرا درآید.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به عنوان نهاد ملی مستقل و فعال در زمینه حقوق بشر و با  تجربه دو دهه تلاش شبانه روزی و بهره مند از مشارکت همدلانه­بسیاری از اساتید برجسته حوزه ودانشگاه و جوانان عزیز در این مسیر طاقت فرسا، همزمان با روز جهانی حقوق بشر وظیفه خود می­داند از زحمات بی ادعا وطاقت فرسای یکایک تلاشگران حقوق بشر مرتبط با این نهاد در یکساله­ی گذشته تا کنون، قدردانی وتقدیر و تشکر کند و بر این واقعیت تاکید نماید که علیرغم حصول دستاوردهای مختلف در سطح ملی وجهانی هنوز فاصله زیادی با جامعه انسانی مطلوب داریم .

امید آنکه هر یک از  ما به وظیفه انسانی خود عمل کنیم و با ناملایمات مختلف از این مسیر مقدس خارج نشویم  و آینده بهتر از امروز باشد. قطعا کمیسیون در روند پویش یک ساله سازمان ملل، برنامه های مختلفی را اجرا خواهد کرد تا صدای جامعه ایران در سطح جهانی بیشتر شنیده شود. منتظر همدلی و همکاری  همه­ی شما  شهروندان گرامی هستیم. سلامت و پایدار وهمیشه سربلند باشید.

امور فعالیت های ترویجی وتوسعه اجتماعی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران/ آذرماه 1394

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶