جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
|
|

تاریخ مشروطه خواهی و نقش متفکران در ایران؛ طرح مطالعاتی در دستور کار

روز 14 مرداد در تقویم ملی ایران سالروز صدور فرمان مشروطه نامیده شده از همین رو معمولا برنامه های مختلف در کشور برگزار می شود. شب روز چهاردهم مرداد در کمیسیون برنامه ای برگزار شد با حضور اساتید و صاحبنظران حقوق ، تاریخ و جامعه شناسی و پرسش اصلی جلسه این بود که بازخوانی آرمان های مشروطه از منظر حقوق انسانی چه اثری برای امروز جامعه ما در بردارد؟

مباحث مطروحه در این نشست ارجمند نشان داد که تخبگان کشور درک مشترکی از ابعاد تاریخ مشروطه خواهی و نقش متفکران مختلف ذیربط ندارند و روایت های  ناهمخوان وگاه متضاد از تاریخ ونقش افراد ارائه می کنند. همین امر کمیسیون را واداشت تا  موضوع " بررسی تاریخی کارنامه اندیشمندان ایرانی از مشروطه تا انقلاب اسلامی؛ با معیار نوع نگرش به حقوق انسانی" را در دستور کار قرار دهد.

در نیمه دوم سال 1394 این موضوع محور سلسله میزگردهای علمی خواهد گرفت تا بتوان از گذر این هم اندیشی ها درک مشترک در این حوزه را ساماندهی وتقویت نمائیم و زمینه بهره مندی هر چه بیشتر از عبرت ها ودرسهای تاریخ گذشته ایران برای ارتقای حقوق انسان در زمانه فعلی و آینده را فراهم آوریم. فلذا فرصتی است تا  صاحبنظران تاریخ یا حقوقدانان علاقمند به تاریخ به اجرای هر چه بهتر این طرح علمی یاری رسانند. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به پست الکترونیکی روابط عمومی کمیسیون اعلام فرمائید.    info@ihrc.ir

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد