جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

یادواره اربعین درگذشت مرحوم دکتر آخوندی

اشاره: در روز معلم و اربعین درگذشت استاد دکتر محمود آخوندی ، متن فشرده ای با عنوان یادواره اربعین آن مرحوم بشرح زیر در اختیار رسانه ها قرار گرفت:

 

بیاد یکی از معلمان برجسته حقوقی کشور، زنده یاد استاد دکتر محمود آخوندی

همزمان با روز معلم چهل روز از درگذشت استاد دکتر محمود آخوندی و آرامش ابدی ایشان در قطعه نام آوران بهشت زهرا گذشت.  استاد دکتر محمود آخوندی پس از نیم قرن حضور در محافل علمی حقوقی وقضایی و تربیت صدها شاگرد که امروزه در کسوت قاضی،استاد دانشگاه، وکیل دادگستری، فعال مدنی در داخل وخارج کشور فعالیت می کنند، یکی از اثرگذارترین اساتید حقوقی طی چند دهه اخیر به ویژه در عرصه حقوق کیفری وآئین دادرسی کیفری بود.بسیاری از علاقمندان ایشان عنوان پدر حقوق جزای نوین در ایران یا یکی از پیشگامان حقوق جزای نوین به ویژه آئین دادرسی کیفری در ایران معاصر را در مورد این استاد بکار گرفته و می گیرند که این خود نشانه اثرگذاری گسترده آن مرحوم بر دانشوران رشته حقوق در کشور بوده است.  کتب ایشان در زمینه آئین دادرسی کیفری سالهاست یکی از مراجع اصلی این درس در ایران بوده و خواهد بود. مواضع شجاعانه استاد آخوندی در دفاع از حقوق مردم وموازین حقوقی سالها زبانزد جامعه حقوقی بوده آن گونه که بسیاری از فعالان حقوقی مرام ومسلک آزاد منشانه و عدالت خواهانه دکتر آخوندی را الگوی خود قرار داده و با پیروی از سبک اعتدالی و بدور از جهت گیری های زود گذرجریان های سیاسی منشا آثار مفید برای جامعه بوده وهستند.

آنان که از نزدیک با مرحوم زنده یاد دکتر آخوندی سروکار داشته اند بخوبی بخاطر دارند که این معلم شریف چه ویژگی های اخلاقی و انسانی برجسته ای را سرلوحه زندگی آموزشی ومعلمی خود قرار داده بود: حضور در اکثر واحدهای دانشگاهی کشورکه در سطح کارشناسی ارشد ودکترا رشته  حقوق دارند و راهنمایی عالمانه بیش از 800 رساله دانشگاهی دانشجویان ارشد ودکترا،  مهربانی ومحبت بی دریغ و پدرانه به دانش پژوهان مختلف، شخصیت دادن زیاد به جوانان طالب علم به ویژه استقبال از رشد بانوان کشور، ترغیب جوانان به پژوهش های نو آورانه، پیشرو وکاربردی مورد نیاز مملکت، ارتباط برقرار کردن بین دانشجویان با مراکز حقوقی وقضایی کشور در راستای تقویت مهارت های عملی آنان،ترغیب دانشوران حقوقی به ارتقای نگرش دفاع از حقوق انسانها وحساسیت نسبت به بی عدالتی ها وقانون شکنی ها از جمله ویژگی های برجسته معلمی آن مرحوم طی چند دهه خدمتگزاری آموزشی  به این آب وخاک بود. رویکرد آن مرحوم  طی سالها حضور در مناصب مختلف سیستم قضایی به ویژه اداره حقوقی قوه و بخش های تدوین لوایح قضایی  و امور آموزشی و پژوهشی قوه  قضائیه نیز همواره سلوک معلمی وحق گویی و تربیت افراد مختلف برای خدمت صادقانه به اجرای عدالت قضایی درکشور بود.

در جلسه ختم آن زنده یاد که در سالن مسجد جامع شهرک غرب در پنج شنبه هفته اول سال جدید و در ایام تعطیلات آغاز سال برگزار شد طیف گسترده ای از اساتید و حقوقدانان حضور یافتند که این خود نشان از ارادت طیف گسترده ای از جامعه حقوقی به آن مرحوم بود. در این مراسم چند تن از اساتید و دانشوران حقوقی کشور ( دکتر محمد علی اردبیلی،حجت الاسلام والمسلمین دکتر رحیم نوبهار،جناب کامبیز نوروزی،دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران) به ذکر جنبه هایی از خوبی ها و اندیشه های ماندگار آن مرحوم پرداختند از جمله مسئولیت شناسی اجتماعی، پشتکار زیاد ایشان آن گونه که تا آخرین روزهای عمر پر برکت خویش در عرصه آموزشی و پژوهشی فعال بود، آزادگی وحریّت  و شجاعت دفاع از حق و ایستادگی و نقد موارد متنوع خلاف قانون به ویژه در عرصه رعایت اصول دادرسی عادلانه و هم چنین فروتنی و بی ادعایی و پرهیز از خودنمایی وغرور علمی و اجتماعی .

در مورخ 24/1/94 جلسه نکوداشت چند دهه خدمات علمی زنده یاد استاد دکتر محمود آخوندی از سوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با همکاری دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی وخانه اندیشمندان علوم انسانی در محل خانه یاد شده برگزار شد که در این مراسم نیز طیف گسترده ای از اساتید وعلاقمندان آن مرحوم حضور یافتند تا نشان دهند که خدمات علمی آن مرحوم فرموش شدنی نیست . در این مراسم دکتر سید محمد هاشمی استاد برجسته حقوق اساسی برخی از ویژگی های اخلاقی وعلمی آن مرحوم را برشمرد  و از  این امر انتقاد کرد که در کشورمان  تا زمانیکه صاحبنظران و متفکران در قید حیات هستند کمتر قدر آنها دانسته می شود حال آنکه باید در زمان حیات و فعالیت، قدردان یکایک شخصیت های خدوم و تلاشگر اعتلای مملکتمان باشیم. دکتر محمد آشوری استاد برجسته حقوق جزای دانشگاه تهران سخنران دیگر مراسم نکوداشت دکتر آخوندی بود که ایشان نیز ضمن بازگویی مصادیقی از خدمات آن زنده یاد به ویژه ایستادگی ایشان در مقابل حذف نظام دادسرایی از سیستم قضایی وتلاش برای بازگشت دادسراها وتامین اصول اولیه دادرسی عادلانه، ارائه آثار علمی ماندگار در حیطه مباحث حقوق جزا وآئین دادرسی کیفری و پرورش شاگردان مختلف که امروزه در مناصب مختلف به کشور خدمت می کنند، ابراز امیدواری کرد که راه آن زنده یاد در ابعاد مختلف علمی با جدیت پیگیری شود. آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی عضو شورای عالی قضایی در دهه اول انقلاب نیز در این مراسم با ذکر خاطراتی از اثرگذرای های مرحوم دکتر آخوندی در دهه اول انقلاب در فرایندهای حقوقی و قضایی کشور، تصریح نمود که امثال آن مرحوم را براحتی نمی توان پیدا کرد که هم سواد علمی سطح بالایی داشته باشد وهم اینکه از شجاعت بیان حقایق  مختلف در مسیر عدالت خواهی برخوردار باشند. دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه بزرگترین سرمایه هر کشور سرمایه انسانی است که بدون این سرمایه امکان رسیدن به توسعه همه جانبه و پایدار ممکن نیست  والحمد لله کشور ما از این جهت برخوردار از نیروهای شایسته زیاد می باشد ، اضافه نمود که مرحوم دکتر آخوندی یکی از سرمایه های علمی ارزشمند برای کشور بود که در فراز وفرود های مختلف تاریخ مملکت طی 5 دهه گذشته حضوری فعال در عرصه حقوقی و قضایی داشت وآثار ماندگاری از خود برجای گذاشت.

مرحوم دکتر آخوندی یکی از معدود اساتید برجسته حقوق بود که مانند یکی از همتایان شهیر خود مرحوم استاد دکتر ناصرکاتوزیان خاطرات زندگی خود را در زمان حیاتش منتشر نمود .کتاب «نیم قرن در دادگستری» گزیده خاطرات آن مرحوم از زندگی شخصی و اجتماعی اش است که حاوی نکات درس آموز جالبی برای همگان به ویژه تلاشگران عرصه عدالت خواهی است.

از جمله آخرین آثار منتشره مرحوم زنده یاد استاد دکتر محمود آخوندی جلد هفتم شناسای آئین دادرسی کیفری با تمرکز بر اثبات بزهکاری و راهنماهای آن می باشد که حاوی نکات مهم علمی است . این اثر با قلم روان و شیوای مرحوم استاد به موضوعاتی پرداخته که باید مورد تعمق جدی حقوقدانان وسیاست گذاران کیفری قرار گیرد. این اثر ظرفیت آن را دارد که در صورت پیگیری و پرورش برخی بحث های ارائه شده مرحوم استاد توسط متخصصین حقوقی وفقهی کشور، بتوان در آینده شاهد تحولات مختلفی در حیطه ادله اثبات در امور کیفری ایران بود.چندین اثر از مرحوم استاد از جمله شرح ایشان بر قانون جدید آئین دادرسی کیفری هنوز منتشر نشده که امید است به همت خانواده محترم به ویژه همسر دانشور وهمیشه همراه مرحوم دکترآخوندی  بزودی در دسترس عموم قرار گیرد

خداوند به همه توفیق دهد که قدردان  اساتید برجسته کشور مانند دکتر آخوندی وامثال ایشان باشند به ویژه تا زمانی که شخصیت های علمی و ماندگار در قید حیات هستند. هم چنین امید است پس از فوت اساتید ومتفکران و نیروهای خدوم رشته های مختلف علمی از جمله دانش حقوق  تلاشهای علمی آنان مورد پیگیری جدی قرار گیرد تا موجبات اعتلای هر چه بیشتر امور کشور را فراهم آورد.

خداوند روح این استاد و معلم گرامی را قرین غفران و رحمت واسعه خود قرار دهد و به فرموده پیامبر عظم الشان اسلام که مُرکّب قلم اهل علم ارزشی فراتر از خون شهدا دارد، اجر اخروی بی شمار نصیب زنده یاد دکتر آخوندی نماید و ایشان را  با اولیا ومقربان درگاه خود محشور سازد.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶