جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی« تحولات اخیر فرانسه از منظر موازین بین المللی حقوق بشر واندیشه اسلامی»

بدینوسیله به اطلاع می رساند: نظر به اهمیت تحولاتی که اخیرا در فرانسه بوقوع پیوست و واکنش هایی که در سراسر جهان از جمله در جهان اسلام در پی داشته است،برابر برنامه ریزی انجام شده توسط امور پژوهشی کمیسیون در چارچوب نشست های علمی ادواری این نهاد برای نقد و بررسی موضوعات مهم روز از منظر موازین اسلامی و بین المللی حقوق بشر در مورخ 93/11/01(چهارشنبه)از ساعت 16 الی 18 در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر  بهرام مستقیمی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ، دکتر باقر انصاری عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ،دکتر علی خرم استاد حقوق و روابط بین الملل، حجت الاسلام بهمن اکبری مدرس دانشگاه و پژوهشگر ارشد مطالعات اسلام وحقوق بشر ودکتر ولی الله حسینی مدرس دانشگاه وقاضی دادگستری حضورخواهند داشت تا پرسش های تخصصی این نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 16 الی 18 برگزار می­شود. پرسش­های این میزگرد بشرح زیر می­باشند:

1 – همانگونه که مستحضرید تحولات اخیر در فرانسه ابتدا با درج مطلبی در یک نشریۀ فرانسوی آغاز شد که متعاقب آن حملۀ مسلحانه به دفتر این نشریه انجام گردید و سرآغاز یکسری اقدامات تروریستی و واکنش نیروهای مسلح فرانسه گردید. با دفع فعالیت های تروریستی مزبور در فرانسه، مردم سراسر جهان علیه خشونت و تروریسم همراهی و همدلی نشان دادند چنانچه در کشور ما نیز مسئولین مختلف و حتی تریبون های نماز جمعه تروریسم ارتکابی در فرانسه را محکوم کردند و آنرا  نتیجۀ بی توجهی غرب به گسترش نیروهای تروریستی در سوریه و عراق دانستند. بنظر شما برای مقابله با تروریسم و خشکاندن ریشۀ آن چه باید کرد و مسئولیت دولتهای غربی در این میان تا چه اندازه است؟

2-  همانگونه که مستحضرید، نشریۀ فرانسوی که بدان حملۀ مسلحانه صورت گرفته بود اولین شمارۀ نشرمجدد خود را با کاریکاتور توهین آمیز به ساحت پیامبر اعظم (ص) آغاز کرد و بلافاصله پس از این اقدام نیز برخی مقامات سیاسی غرب چه در خود فرانسه و چه در آمریکا و دیگر کشورهای اروپائی از آن دفاع کردند و آن را در زمرۀ آزادی بیان دانستند، حال آنکه خیلی از منتقدین غربی نفس این اقدام نشریۀ فرانسوی را موجب شکل گیری بسترهای جدید خشونت و ناامنی قلمداد نمودند و یادآوری کردند که آزادی بیان نمی تواند محدوده های مشخص برسمیت شناخته شده در موازین حقوقی بین المللی را نقض کند.  به نظر شما از منظر موازین بین المللی حقوق بشر و اندیشۀ اسلامی چگونه می توان بین آزادی بیان و سایر حقوق و آزادی ها از جمله حقوق پیروان ادیان و مقدسات آنها هماهنگی برقرار کرد؟

3-  بنظر شما دولت فرانسه و مراجع قضایی این کشور اگر قرار باشد منطبق با موازین حقوقی بین المللی اقدام کنند، چه وظیفه ای در قبال میلیون ها مسلمانی که مورد توهین قرار گرفته اند بر عهده دارند؟

4- دولت های اسلامی و جوامع مدنی مسلمان در سراسر جهان در قبال این گونه رویدادها با اتخاذ چه رویکردهایی بهتر می توانند زمینۀ دفع اتهامات ناروا به اسلام و دفاع از حقوق و آزادی های مشروع نوع بشر را فراهم آورند؟

 

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶