جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران بمناسبت روز جهانی حقوق بشر (19 آذر1393برابر با دهم دسامبر2014)

همه ما انسانیم همان موجودی که از عقل ، اندیشه و تفکر و اراده  وکرامت برخوردار است واختیار دارد که در مسیر خوبی و روشنایی و حق وعدل قدم بردارد یا به بدی ها و زشتی ها آلوده شده و با ستم پذیری وستمگری، استعدادهای بی کران خدادادی را  به هدر دهد.

همه ما انسانیم همان موجودی که بنا به تصریح قرآن کریم، امانتدار بار مسئولیت الهی است و بر بسیاری از مخلوقات عالم برتری یافته است.

همه ما انسانیم همان موجودی که در گذر تاریخِ حیات او به اراده الهی، بهترین­ها برگزیده شده و ماموریت یافتند تا با تحمل سختی­های بسیار پیام رسان مسیر حق وعدل باشند و زمینه ارتقای آگاهی­های عمومی وحرکت در مسیر تعالی را فراهم آورند.

همه ما انسانیم. ممکن است از خوبان باشیم و به انسان بودنمان افتخار کنیم واینکه همواره در تلاشیم که مرحمی بر درد دردمندان باشیم و راه پیشرفت و رهایی و زندگی شایسته را برای همگان فراهم آوریم و ممکن است در زمره بدکاران و ناقضان حق وعدل باشیم که همگان از ما عذاب کشیده وکلام الهی را زمزمه کنند که عجب قابلیتی، می­توان از حیوان نیز پست تر عمل کرد و مخرب­تر بود!

آنچه روشن است اینکه ما انسانها در هیچ دوره ای ازتاریخ، نمونه فراگیرو جهانشمولی از عملکرد اخلاقی و انسانی شایسته را ارائه نکرده ایم  وهمواره در طول حیات بشری نمونه­های متعدد فاصله طبقاتی و بی عدالتی­، انواع تبعیض ها بین دارا وندار، سیاه وسفید، زن ومرد، اقلیت و اکثریت را تجربه کرده و نتوانسته­ایم  امانتدار خوبی در نظام هستی باشیم. در همین یک قرن گذشته از سوی ما انسان­ها(البته در مغرب زمین) دو جنگ جهانی به راه افتاد و میلیون­ها همنوع ما به کام مرگ فرو غلطیدند. در برخی درگیری ها و نزاع­های قومی و قبیله­ای هزاران انسان بیگناه دسته جمعی ذبح شدند اما هیچگاه عدالت در مورد جنایتکاران بخوبی اجرا نشد. آدمی حتی در روابط با طبیعت از هر بی پروائی و تخریب و سوءعملکرد دریغ نکرد آنگونه که در یکصد سال اخیر معادل تمام دوره­های گذشته حیات بشری محیط زیست ومنابع طبیعی جهان آسیب دیدند. روند حرکت جامعه انسانی با همه فراز و فرودها ادامه دارد. هم پیشرفت های شگرف و بی سابقه علمی و فنی و مهارتی را می توان در عرصه های مختلف مشاهده کرد وهم از نمونه های منفی رفتار بشر رنج کشید و به سوگ نشست . برای آنکه خوبی هایمان بر بدی ها غالب شود و زندگی عمومی همه ما رنگ تازه­ای یابد، آیا  راهی جز این است که به کرامت ذاتی خود برگردیم و اقتضائات آنرا رعایت کنیم؟آیا می­توان بدون شناسائی حقوق ومسئولیت های خود در جامعـۀ پیچیده کنونی، عنصر مفیدی برای خود ودیگران بود؟ آیا نباید عملکردهایمان بهتر شود؟آیا منطقی نیست که همه دست بدست هم دهیم تا انواع تبعیض­ها و بی عدالتی­ها وخشونت ها و نابردباری ها از زندگی انسان رخت بربندد یا بنحو قابل توجهی کاهش یابد؟ پاسخ به این پرسش­ها و ده­ها پرسش مهم مشابه دغدغه­ای است که هر روزه باید بدانها اندیشید. از این منظر شعار امسال سازمان ملل برای روز جهانی حقوق بشر که عدد 365 را در ادامه این عنوان مطرح کرده بهتر قابل درک می­شود.آری هر روز سال، روز حقوق بشر است و هیچ ساعت و لحظه­ای را نمی­توان یافت که رعایت حقوق انسانی در تمامی جلوه­های زندگی بشر ضرورت نداشته باشد. در اندیشه توحیدی، بشر برای رعایت حقوق انسانی مسئولیتی دو چندان بر عهده دارد چرا که هم در مقابل خالق خود پاسخگوست وهم اینکه حق الناس را از هر حقی غیر قابل نقض­تر قلمداد می­کند. چنین انسانی علی­القاعده باید زیست اخلاقی و مطبوعی داشته باشد. اگر در نمود عینی جامعۀ مدعی دینداری چنین جلوه هایی جاری وساری نیست، جا دارد دردمندانه بررسی شودکه علل وعوامل موثر کدامند؟  وقتی اندیشه ای برای نوع بشر کرامت ذاتی قائل است و تفاوت در زن ومرد بودن وقومیت­ها وفرهنگ­های مختلف را در جهت شناخت بهتر انسانها از یکدیگر  محسوب می کند و احیای حتی یک نفر از کل جامعه بشری را امری آرمانی و بسیار حائز اهمیت بشمار می آورد وتاکید دارد که آدمی باید دنیا وآخرت خود را همواره آباد کند و حرکت متعادل وعقلانی و منطقی را پیشه خود سازد، از حیث نظری راه تعالی را در اختیار هر مخاطبی قرار می­دهد اما اگر در عمل، مدعیان آن اندیشه راه دیگر بروند ازکه باید گلایه کرد؟ !

مناسبت های سالیانه جملگی امور اعتباری هستند که در سطوح ملی یا جهانی به صلاحدید نهادهای تصمیم گیرنده ذیربط تعیین شده­اند فلذا فی نفسه واقعیات را تغییر نمی دهند مگر اینکه ما انسانها بخواهیم و همت کنیم که وضع بهتری بدست آید. مناسبت ها فرصت و بهانه خوبی هستند که برای در انداختن طرح نو و برنامه مناسب حرکت رو به جلوعزم جدی معمول داریم. اگر ما انسانها همت کنیم هر روز واقعا روز حقوق بشر و اخلاق ومعنویت ومحبت وهمبستگی خواهد شد. اگر ما انسانها همت کنیم دیگر هیچ قشری در جامعه انسانی چه در سطح ملی یا جهانی نادیده گرفته نخواهد شد. دیگر آمارهای تکان دهنده نخواهیم شنید که نزدیک یک میلیارد انسان در سراسر جهان از حداقل غذای مورد نیاز محرومند حال آنکه یکی از دردهای ناشی از بی عدالتی غذایی همین جهان این است که پرخوری عده­ای از مردم و مصرف زیاد آنها انواع بیماری ها و دردها را ببار آورده است!  اگر ما انسانها نظارت کنیم و مطالبه جدی به عمل آوریم هیچ صاحب منصبی جرات نخواهد کرد که خود را در قبال مردم پاسخگو نداند و براحتی حقوق مردم را نقض کند. اگر ما با هم باشیم و برای حل مشکلات مشترک همنوا و همدل حرکت کنیم نه تنها آسیب­های فعلی توسعه پیدا نخواهد کرد بلکه بسیاری از فرصت های جدید شکل خواهد گرفت و به تدریج پیشرفت و تعالی همه تامین خواهد شد.

ما ایرانیان در روز جهانی حقوق بشر این پیام رسا را به جهانیان می توانیم اعلام داریم که ملتی مستقل هستیم با پیشینه تمدنی پر افتخار و سوابق برجسته برخورداری از متون ملی ودینیِ ارائه کننده چارچوب های نظری فراگیر برای ارتقای حقوق انسانها. ما ملتی هستیم که هزینه های بسیار برای دستیابی به آزادی وصیانت از کرامت و استقلال ملی خود داده ایم. خوشبختانه به موفقیت­های بزرگی نائل آمده­ایم اما با چالش­های متنوع نیز روبرو هستیم که همه را رنج می دهد. با صبوری وهوشمندی در تلاشیم که موفقیت ها توسعه یابد وچالش های مختلف رفع شود. ما ایرانیان نه تنها در روز جهانی حقوق بشر بلکه در تمامی ایام سال همواره پیام صلح دوستی ومحبت نثار دیگر ملت­ها می­کنیم و خود را در غم وشادی دیگر انسانها در سراسر جهان شریک می­دانیم وهمواره مدافع ستمدیدگان ومخالف ظالمان وزورگویان بوده وهستیم.

امید آنکه در وهله نخست بتوانیم هر چه سریعترجامعه خود را آن گونه که شایسته است وآرمان اعتقادی ماست، بسازیم و بی عدالتی­های موجود را بر طرف سازیم و رعایت حقوق واخلاق انسانی را در همه ابعاد زندگی تحکیم بخشیم وآنگاه یاری رسان دیگر همنوعان خود در سراسر جهان باشیم.

روز جهانی حقوق بشر بر یکایک تلاشگران پیشبرد حق وعدل گرامی باد و یاد وخاطره عزیزانی که برای دفاع از حق وعدل و انصاف جان خود را نثار کردند یا سختی های بسیار را به جان خریدند، گرامی باد.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶