جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « امنیت غذائی وحقوق بشر»

بدینوسیله به اطلاع می رساند:در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی از منظر موازین اسلامی و بین المللی حقوق بشر و نظام حقوقی جمهوری اسلامی و همزمان با روز جهانی غذا، مورخ 93/7/23 (چهارشنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر بیابانی قائم مقام دبیر کل خانه کشاورز، جناب آقای کیانی قاضی دادگستری تهران در زمینه جرائم بهداشتی و دارویی، جناب آقای عباس محمدی مشاور حقوقی در وزارت جهاد کشاورزی، مهندس شعاعی سرپرست حقوقی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، جناب آقای مهندس شاهرخ ظهیری رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران، دکتر حبیب زاده عضو هیدت علمی دانشگاه تربیت مدرس، سرکار خانم دکتر دانشور عامری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر اسفندیاری مدرس رشته حقوق دانشگاه حضورخواهند داشت تا پرسش های تخصصی این نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 16 الی 18 برگزار می­شود. پرسش­های این میزگرد بشرح زیر می­باشند.

 

1.همانگونه که مستحضرید یکی از جنبه های مهم حقوق انسانی، حق برغذا است که این حق  شامل حق­های متعدد جزیی درفرایندتولید؛توزیع؛تبلیغ ومصرف مواد غذایی می­شود وتعهدات حقوقی متعددی را متوجه دولت­ها وبخش­های مختلف دخیل در فرایند مرتبط با مواد غذایی می­سازد. علی القاعده در هر جامعه­ای اگر همه الزامات جزیی مرتبط با حق برغذا رعایت شوند، شهروندان آن جامعه از امنیت غذایی لازم برخوردار خواهند بود ویکی از حق­های بشری آنها بدرستی تحقق خواهد یافت. به نظر شما در جهان کنونی این حق تا چه اندازه اولویت بررسی دارد ؟ چه چالش­هایی فراروی امنیت غذایی بشر معاصر قرار دارند؟

2. در جمهوری اسلامی ایران برای تامین امنیت غذایی شهروندان تلاش­های بسیاری در عرصه ­های قانونگذاری ؛اجرایی و قضایی صورت گرفته است با این حال نگرانی­های متعددی مطرح می­شود. به نظر شما کدام نگرانی­ها از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردارند که لازم است از منظر پیشبرد حقوق بشر بدانها پرداخت؟

3. هم اینک مطالعات تدوین برنامه ششم توسعه 5ساله کشوردرحال انجام است. انتظار می­رود که در لایحه برنامه ششم  توسعه 5ساله کشور به مقوله امنیت غذایی شهروندان ورفع نگرانی­های مختلف ذیربط اهتمام ویژه­ای معمول گردد. چه پیشنهاداتی را برای تامین این هدف، قابل پیگیری می­دانید ؟

4. برای ارتقای فرهنگ عمومی درزمینه رعایت الزامات امنیت غذایی به عنوان یکی از حق­های بشری، چه مواردی را توصیه می­کنید ؟ برای نهادهای آموزشی، رسانه ها و تشکل­های مدنی در این زمینه چه توصیه­هائی دارید تا نقش مثبتی را برای پیشبرد حق بر غذای شهروندان و امنیت غذائی ایفا نمایند؟

 

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶