جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « جایگاه استاندارد ها و شاخص ها در فرآیند پیشبرد حقوق بشر»

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی از منظر موازین اسلامی و بین المللی حقوق بشر و نظام حقوقی جمهوری اسلامی، در مورخ 02/07/93 (چهارشنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر علیرضا دیهیم استاد حقوق بین الملل، دکتر بهرام مستقیمی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ، دکتر صحرائی وکیل دادگستری و مدیر کل حقوقی سازمان ملی استاندارد وجناب محمد رضا دولت رفتار مدرس حقوق و مدیر اسبق امور پژوهشی معاونت حقوقی ریاست جمهوری حضورخواهند داشت تا پرسش های تخصصی این نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 16 الی 18 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند.

 

1-همانگونه که مستحضرید در سطح جهانی مدت هاست سازمان های تخصصی در زمینه استانداردها و کیفیت کالاها  و خدمات مختلف وجود دارند که معمولا تولید کنندگان یا ارائه دهندگان خدمات نیز سعی میکنند با دریافت هر یک از استانداردهای شناخته شده اعتبار بیشتری کسب کنند و کالای خود را راحت تر به مشتریان عرضه دارند.  به موازات این روند فنی تخصصی ، در سازمان های تخصصی حقوقی بین المللی اعم از  بین الدولی یا غیردولتی مباحثی تحت عنوان  شاخص های و سنجه ها و معیارهای هریک از آزادی ها و حق های بشری مطرح است  بدین منظور که مباحث نظری تبدیل به معیارهای کمّی قابل ارزیابی شوند و بر همین اساس نیز ارزیابی ها دقیق تر صورت گیرد به عنوان مثال امروزه در سازمان ملل راجع به امنیت انسانی یا توسعه پایدار یا حق برخورداری از سلامت و برخی حق های دیگر معیارها و شاخص های معینی را تعیین کرده اند که بر اساس همین شاخص ها وضع کشورها سنجش می شود.

لطفا بفرمایید که چگونه می توان بین سازمان های فنی تخصصی حوزه استانداردهای ملی  یا جهانی با فرآیند های جاری در نهادهای تخصصی حقوقی به ویژه نهادهای فعال  حقوق بشر، هم پوشانی و هم افزایی ایجاد کرد؟

2- استانداردها و شاخص های پیشبرد حقوق بشر آیا جهانی هستند یا در هر کشور متفاوت میشوند؟ آیا این رویکرد که برخی دولت ها شاخص های شناخته شده جهانی را رد می کنند و معتقدند که بر اساس شاخص های خاص خود از وضعیت بهتری نسبت به آنچه از گزارشات  جهانی منعکس شده ، برخوردار هستند مبنای علمی دارد یا خیر؟

3--معمولا استانداردهای مختلف تولید و کیفیت برای دستیابی به ایمنی مناسب یا شرایط مطلوب کاری تعیین میشوند. چگونه میتوان با نگاهی حق - محور استانداردها  و معیارها را به گونه ای توسعه داد که در زمینه حق های مختلف انسانی استانداردهای مشخصی را در سطح کشور خودمان داشته باشیم و بر مبنای آن استانداردها راحت تر بتوانیم نظارت عمومی را اِعمال کنیم؟

4- نقش مراکز آماری و اطلاعات کمّی در توسعه استانداردها و شاخص های پیشبرد حقوق بشر تا چه اندازه است؟

5-چه پیشنهاداتی برای مراکز علمی یا کاربردی کشورمان  در مقوله مورد بحث دارید ؟

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶