جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « نقش بردباری وتسامح واحترام متقابل در گسترش صلح و امنیت انسانی با تاکید بر جهان اسلام»

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی از منظر موازین اسلامی و بین المللی حقوق بشر و در راستای روز بین المللی صلح، در مورخ 93/06/29 (شنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر هر میداس باوند استاد حقوق بین الملل، خانم دکتر نسرین مصفا عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، دکتر عبدالمجید میردامادی معاون بنیاد ایران شناسی و حجت الاسلام والمسلمین بهمن اکبری پژوهشگر ارشد حقوق بشر در اسلام  و جناب کامبیز نوروزی فعال مدنی و مدرس جامعه شناسی حقوق حضورخواهند داشت تا پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 16 الی 18 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند.

 

  1. همانگونه که مستحضرید روز سی ام شهریور ماهروز بین المللی صلح است ودر سراسر جهان این روز را گرامی می دارند. صلح  را از منظرهای مختلف میتوان مورد تامل و توجه قرار داد. یکی از جنبه های قابل بررسی، نقش تسامح یا رواداری(Tolerance) و احترام متقابل(Mutual Respect) در تامین و حفظ صلح است. لطفا برداشت خود را از مفهوم صلح بیان دارید و مشخص سازید که دو مفهوم کلیدی یاد شده چه نقشی در تامین صلح دارند؟ این مفاهیم را چگونه می توان در جهان اسلام نهادینه ساخت تا شاهد انواع خشونت ها ونا امنی های انسانی نباشیم؟
  2. در قطعنامه جهان علیه خشونت که از سوی رئیس جمهور ایران سال گذشته در سازمان ملل مطرح و به تصویب رسید تا چه اندازه به بردباری واحترام متقابل برای تامین صلح وجهان عاری از خشونت توجه شده است؟آیا برای اجرای این قطعنامه طی یک سال گذشته ما ایرانیان اعم از دولتی ها یا غیر دولتی ها تحرک لازم را داشته ایم؟
  3. اگر قرار باشد مبتنی بر اندیشه ایرانی و اسلامی ودر تطبیق با موازین بین المللی، فهم خود را از تسامح و رواداری و صلح بیان کنیم و ریشه های آن را در فرهنگ و تاریخ  کشور خود برجسته سازیم، به چه نکاتی اشاره می فرمائید؟
  4. چه عناصری در تعمیق بردباری و تسامح  و احترام متقابل موثر هستند؟ برای دولت ها وجوامع اسلامی چه توصیه هایی دارید تا عناصر تقویت کننده بردباری را گسترش دهند؟ نهادهای مدنی در این زمینه چه نقشی می توانند ایفا کنند؟
انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶