پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « بررسی اقدامات گروه تکفیری داعش علیه زنان و کودکان از منظر اندیشه اسلامی و موازین بین المللی حقوق بشر»

بدینوسیله به اطلاع می رساند : در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی و در جهت همفکری با کارشناسان مختلف برای تدوین راهکارهای عملی مقابله با جنایات  داعش ، در مورخ 93/06/2 (یکشنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون، نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان دکتر علیرضا دیهیم استاد حقوق بین الملل،حجت الاسلام والمسلمین بهمن اکبری مدرس دانشگاه و پژوهشگر ارشد حقوق بشر در اسلام ، دکتر خسرو منصوریان فعال مدنی و موسس انجمن حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی و سرکار خانم زهرا داور استاد دانشگاه و فعال حقوق زنان وکودکان و برخی از کارشناسان حقوقی بین المللی و امور زنان کمیسیون حضور خواهند داشت تا پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 17 الی 19 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند

  1. همانگونه که مستحضرید طی هفته های اخیر با  گسترش حضور داعش در عراق، جنایات این گروه تکفیری علیه زنان وکودکان شفافیت بیشتری پیدا کرد ومخاطبان جهانی بهتر دریافتند که این گروه در سوریه نیز ماهها چه اقداماتی را مرتکب شده است. اقدام آشکار برای به بردگی گرفتن زنان غیر مسلمان، الزام اجرای ختنه زنان، وادار کردن زنان مسلمان به استثمار جنسی با پوشش های متقلبانه و خلاف شرع مانند جهاد نکاح، برخوردهای فیزیکی خشن در اِعمال محدودیت ها علیه زنان و وادار کردن کودکان به همراهی در فعالیت های نظامی وحتی اقدامات انتحاری، بخشی از اخبار جنایات این گروه است که طی روزهای گذشته در حد گسترده در سطح جهانی منتشر شده است. در قبال جنایات این گروه، پس از ماهها سکوت و انفعال شورای امنیت سازمان ملل، اخیرا قطعنامه هائی صادر شد که حاوی تعهدات حقوقی مشخص برای دولتهای مختلف در مقابله با این گروه تروریستی است. لطفا دیدگاه خود را در مورد اینکه اقدامات داعش از منظر حقوق بین الملل و اندیشه اسلامی چه توصیفی پیدا می کند، ابراز نمائید.
  2.  از حیث حقوقی بین المللی و اندیشه اسلامی ، دولت های مختلف جهان در قبال اقدامات گروه تکفیری داعش علیه زنان وکودکان چه تعهداتی بر عهده دارند؟
  3.  نهادهای مدنی به ویژه در جهان اسلام چه اقدامات اثرگذاری را می توانند انجام دهند تا با اقدامات غیر انسانی داعش و پیشگیری از بروز گروههای مشابه دیگر که متاسفانه با عنوان مسلمان و انتساب خود به اسلام هر جنایتی را مرتکب میشوند، مقابله شود و حمایت موثر از زنان وکودکان آسیب دیده ناشی از جنایات گروه داعش ، صورت پذیرد؟

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶