جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « بررسی ابعاد حقوقی بین المللی پیگرد و محاکمه عاملان جنایات در غزه»

بدینوسیله به اطلاع می رساند : در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی و در جهت همفکری با کارشناسان مختلف برای تدوین راهکارهای عملی مقابله با نقض فاحش حقوق انسانی در سرزمینهای اشغالی فلسطین خصوصا غزه ، در مورخ 93/05/21 (سه شنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون، نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر محمد علی اردبیلی استاد حقوق کیفری دانشگاه شهید بهشتی،دکتر امیر حسین رنجبریان عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ،سرکار خانم دکتر نسرین مصفا عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ،  دکتر توکل حبیب زاده عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق ، دکتر پوریا عسکری استاد حقوق بین الملل ، دکتر هرمیداس باوند استاد حقوق بین الملل و دکتر علیرضا ابراهیم گل عضو هیئت علمی دانشگاه فارابی حضور خواهند داشت تا پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 30/16 الی 30/18 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند

  1. همانگونه که مستحضرید در روزهای گذشته برای چندمین بار رژیم صهیونیستی حملات همه جانبه ای را از زمین، دریا و هوا بر علیه مردم محاصره شده غزه اِعمال نموده است که این حملات باعث کشتار صدها شهروند فلسطینی و مجروحیت هزاران نفر و تخریب گسترده اماکن عمومی و خصوصی غزه گردیده است. مهمترین پرسشی که هم اینک افکار عمومی جهان را بخود مشغول داشته این است که اصولا آیا اقدامات رژیم صهیونیستی از منظر موازین بین المللی اعم از حقوق بشر یا حقوق بشر دوستانه جنایت محسوب می شود یا خیر و اگر پاسخ مثبت است چگونه می توان پیگرد قضائی عاملان جنایت را انجام داد و چرا در این امر تعلل وجود دارد؟ لطفاً در مورد امکان پیگیرد موضوع در دیوان بین الملل کیفری یا ایجاد دیوان کیفری موردی(Ad hoc) برای رسیدگی به جنایات مزبور نظر خود را اعلام فرمائید.
  2.   امروزه موضوع صلاحیت جهانی محاکم داخلی کشور ها در رسیدگی به برخی جرائم بین المللی در حقوق بین الملل کیفری امری پذیرفته شده است و شرائط حقوقی دقیقی دارد . در این چارچوب، محاکم کشورهای مختلف چگونه می توانند به جنایات صهیونیست ها در غزه رسیدگی کنند؟
  3.   در ماده یک کنوانسیون های ژنو (1949) همه دولت ها متعهد به تضمین رعایت حقوق بشردوستانه می باشند آیا این تعهد حقوقی، متضمن پیگیری قضائی علیه ناقضان حقوق بشر دوستانه در هر نقطه جهان نیز می باشد یا خیر ؟
  4.   نهاد های منطقه ای از قبیل دیوان دادگستری اروپائی یا دیوان اروپائی حقوق بشر یا نهاد های مشابه در قاره آمریکا یا آفریقا آیا صلاحیت حقوقی برای رسیدگی به شکایات علیه جنایات صهیونیست ها را دارند یا خیر؟

 

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶