جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « بررسی ظرفیتهای قانون جدید مجازات اسلامی برای زندان زدائی؛ با تاکید بر مطالبات خانواده های زندانیان »

بدینوسیله به اطلاع می رساند : در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی ویا بین المللی ودر جهت همفکری با کارشناسان مختلف برای تدوین راهکارهای عملی پیشبرد حقوق مردم، در مورخ 93/05/20 (دوشنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون، نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر محمد علی اردبیلی استاد حقوق کیفری دانشگاه شهید بهشتی، دکتر ولی الله حسینی مدرس دانشگاه وقاضی دادگستری،دکتر علی کاظمی مدرس دانشگاه و پژوهشگر مباحث عدالت کیفری وحقوق بشر،عماد الدین باقی فعال مدنی و پژوهشگر حقوق زندانیان حضور خواهند داشت تا پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 16 الی 18 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند

  1. همانگونه که مستحضرید سالهاست در کشور ما چه از سوی رهبر انقلاب و چه از سوی روسای قوه قضائیه و چه در قالب سیاستهای کلی مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در امور قضائی، تاکید شده که لازم است جمعیت زندانها کاهش یابد و تدابیر قانونی اتخاذ شود که اصولا قرار بازداشت یا مجازات حبس کمتر استفاده شود. به نظر شما این رویکردهای کلان که متکی بر مبانی نظری مشخص حقوقی و فقهی بوده و مفصل در محافل تخصصی مورد بحث قرار گرفته است تا چه در قانون مجازات اسلامی جدید تبلور پیدا کرده است؟ آیا می توان ادعا کرد که قانون جدید، رویکرد زندان زدائی یا کاهش جمعیت کیفری زندانها را مورد توجه و هدف  قرار داده است؟ این رویکرد در چه موادی از قانون برجستگی دارند؟
  2. به نظر شما از زمان اجرای قانون جدید مجازات اسلامی، تا چه حد در مقام عمل واجرا ، از ظرفیتهای قانون یاد شده برای زندان زدائی وکاهش جمعیت زندانیان در کشور استفاده شده است؟
  3. برخی از خانواده های زندانیان اعلام می دارند که ماده 134 قانون مجازات اسلامی حکم مهمی را بیان داشته که اگر بدرستی اجرا شود زمینه آزادی خیلی از زندانیان موجود فراهم خواهد شد و این امر در راستای حمایت از حقوق خانواده های زندانیان نیز می باشد ولی تاکنون به هر علت اقدام موثری در جهت اجرای این ماده صورت نگرفته است. شما چه نظری در این خصوص دارید؟
  4. برای پیشبرد رویکرد زندان زدائی در کشور و اجرای ظرفیتهای فعلی قانون مجازات اسلامی چه پیشنهادات عملی برای بخشهای مختلف حاکمیت به ویژه دست اندرکاران امور قضائی یا نهادهای مدنی و رسانه ها دارید؟
انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶