جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی «آسیب شناسی علل و عوامل عدم موفقیت کشورهای اسلامی در اجرای اعلامیه اسلامی حقوق بشر(بیانیه قاهره)» ویژه روز حقوق بشر اسلامی

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

 

همزمان با سالگرد روز تصویب اعلامیه اسلامی حقوق بشر توسط کشورهای اسلامی که با عنوان روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در تقویم سالیانه جمهوری اسلامی ایران نیز درج شده است ، و در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی ، در مورخ 93/05/14 (سه شنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

 

در این نشست آقایان  دکتر سید محمد هاشمی استاد برجسته حقوق عمومی ، دکتر اسعد اردلان استاد حقوق بین الملل، حجت الاسلام بهمن اکبری پژوهشگر ارشد حقوق بشر در اسلام  و  مدرس دانشگاه و دکتر میر احمدی زاده پژوهشگر حقوق عمومی و مطالعات اسلامی حضورخواهند داشت تا پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 30/18 الی 30/20 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند.

1-       همانگونه که مستحضرید از چند سال قبل بنا به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران،پنجم اوت برابر با 14 مرداد هر سال همزمان با سالروز تصویب اعلامیه اسلامی حقوق بشر ( بیانیه قاهره) در سازمان همکاری اسلامی، به عنوان روز « حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» به تصویب رسید و قرار شد که همه کشورهای اسلامی این روز را گرامی بدارند و در طول سال نیز فعالیت های مختلفی را برای اجرای مفاد اعلامیه اسلامی حقوق بشر معمول دارند. با این حال علیرغم اینکه 25 سال از تصویب این سند در سازمان همکاری اسلامی گذشته است، در عمل شاهد تحرک جدی و منسجم دولت های اسلامی جهت رعایت تعهدات خود برابر این سند نبوده و نیستیم . به نظر شما مهم ترین علل و عوامل عدم تحرک دولتهای اسلامی و عدم ارائه کارنامه موفق پیشبرد حقوق بشر بر اساس اعلامیه یاده شده را چه مواردی می دانید؟

2-      به نظر شما جامعه مدنی کشورهای اسلامی از جمله مراکز دینی ، اساتید دانشگاهی، تشکل های مردم نهاد چه نقشی برای تحرک بخشی به دولت های اسلامی برای اجرای اعلامیه اسلامی حقوق بشر ، می توانند ایفا نمایند به نحوی که تعهدات بین المللی پذیرفته شده این دولت ها نیز رعایت شود و ثمرات خوبی برای ملت ها به بار آورد؟

3-      چه توصیه های کاربردی برای سازمان همکاری اسلامی و ساز و کارهای تابعه آن دارید در جهت ایفای نقش و فعال برای ارتقاء حقوق بشر در کشورهای اسلامی و معرفی دیدگاه اسلامی به جهانیان و همچنین ارائه نمونه های عملی مناسب داخلی یا بین المللی از جمله دفاع موثر از ستمدیدگان مسلمان در سراسر جهان همانند آنچه این روزها در غزه شاهدیم که با این همه کشتار و بیرحمی هیچ اقدام موثری جهت ممانعت از ظالم صورت نمی گیرد.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶