پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
|
|

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برای مشارکت فعالانه در روز قدس

در زمانه ای که دانش حقوق در ابعاد متنوع پیشرفتهای شگرفی داشته و حاکمیت قانون برای اداره امور جوامع انسانی از جمله در عرصه بین المللی یک ارزش و معیار بنیادین تلقی می شود، برخی بی عدالتی ها و قانون شکنی های ساختاری و رفتاری موجود ، جامعه بین الملل را به سخره می گیرد و مخاطبان در سراسر جهان را با واقعیاتی تلخ وگزنده روبرو می سازد. نمو نه بارز بی عدالتی و قانون شکنی مستمر در جامعه جهانی، وجود رژیم نامشروعی است که از بدو غصب سرزمینهای ملت فلسطین همواره سرکوب وآدم کشی و جنایت رویه معمول آن بوده است.

در سطح بین المللی قواعد حقوقی تثبیت شده و آمره مقرر می دارند که هیچ دولت یا عنصر غیر دولتی نمی تواند مرتکب نسل کشی شود، هیچ دولت یا عنصر غیر دولتی نمی تواند ولو در زمان جنگ ومخاصمه مسلحانه بین المللی یا داخلی با حمله به غیر نظامیان، تخریب اماکن مسکونی، حمله به بیمارستانها ودیگر مراکز خدمات عمومی یا تخریب محیط زیست و استفاده از سلاح های ممنوعه مرتکب جنایت جنگی شود ،هیچ دولت یا عنصر غیر دولتی نمی تواند با اِعمال سیاست تبعیض آمیز و بی عدالتی فراگیر وشکنجه وسرکوب مردم ونقض حقوق آنها در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی واقتصادی مرتکب جنایت علیه  بشریت شود. این موازین در دهها سند بین المللی و رویه قضائی بیان شده اند و مقرر گردیده که مرتکبین این جنایات وحامیان آنها در هر نقطه جهان باید دستگیر ومحاکمه شوند. اما مع الاسف با وجود همه این قواعد  وموازین ، رژیم اشغالگر و نژاد پرست اسرائیل براحتی مرتکب نقض همه این قواعد آمره شده و می شود و بی اعتنا به مجموعه حقوق بین الملل بشر و حقوق بین الملل بشردوستانه و حداقل های اخلاقی و وجدانی ، بر رویه ظالمانه و نژاد پرستانه خود اصرار می ورزد چنانچه در روزهای گذشته بار دیگر از زمین وهوا ودریا مردم مظلوم و مقاوم و سالها محاصره شده غزه را آماج حملات وحشیانه خود قرار داده است و باعث به شهادت رسیدن صدها انسان بیگناه اعم از کودک و زن و پیر وجوان ومجروح شدن هزاران نفر و تخریب گسترده اماکن مسکونی و خدمات عمومی غزه شده است.

در قبال این همه جنایات، شورای امنیت به عنوان مرجع بین المللی مسئول صیانت از صلح وامنیت بین المللی کما فی السابق به جهت حمایت برخی از اعضای دائم آن از رژیم صهیونیستی کاملا منفعل وخنثی است. نهادهائی مثل شورای حقوق بشر سازمان ملل یا صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف) یا کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز علیرغم موضعگیری علیه جنایات صهیونیستها از قدرت و امکانی برخوردار نیستند که با اتخاذ تدابیر موثر مانع استمرار جنایات شوند. در چنین وضعیتی تنها فشار افکار عمومی در کشورهای مختلف ومطالبه همه جانبه جهانی است که دولتهای مختلف از جمله دولتهای منفعل اسلامی را وامی دارد تا در مواجهه با قانون شکن و متجاوزشماره یک جهان برخورد قاطعانه اقتصادی، سیاسی و نظامی وامنیتی اتخاذ کنند و بیش از این تماشاگر این همه جنایت و بی عدالتی نباشند.

 ملت ایران با درک واقعیت فوق وضمن تاکید بر ضرورت مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم وستم، سالهاست که با تعیین روزی بنام قدس وگرامیداشت آن در جمعه آخر ماه مبارک رمضان فریاد عدالت خواهی ومبارزه با ظلم را در سراسر جهان انعکاس می دهند. از همین رو فعالان ایرانی و اسلامی حقوق بشر،همنوا با سایر اقشار ملت شریف ایران ودیگر مردم جهان قطعا امسال نیز با حضور گسترده و فعالانه در اجتماعات روز قدس بار دیگر یاوری خود ازمظلومان و دشمنی با ستم گران را فریاد خواهند کشید با این امید که بزودی با رهائی ملت مظلوم فلسطین از یوغ ستمگران، یکی از مصادیق بارز بی عدالتی در جهان معاصر از بین برود وصلح وامنیت و رعایت حقوق انسان ها و حاکمیت قانون در سراسر جهان تقویت شود.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶