جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه میزگرد علمی « تحلیل و ارزیابی اقدامات غیر انسانی تکفیری های بوکو حرام از منظر اندیشه اسلامی و موازین بین المللی حقوق بشر»

اطلاعیه میزگرد علمی « تحلیل و ارزیابی اقدامات غیر انسانی تکفیری های بوکو حرام از منظر اندیشه اسلامی و موازین بین المللی حقوق بشر»

 

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی از منظر موازین اسلامی و بین المللی حقوق بشر و در راستای تحلیل و ارزیابی تحولات جدید مورد توجه جهان اسلام، در مورخ 93/02/31 (چهارشنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان  دکتر بهرام مستقیمی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، جناب آقای فردین خرازی پژوهشگر موازین بین المللی حقوق بشر و عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت وحجت الاسلام بهمن اکبری  مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق بشر اسلامی حضورخواهند داشت تا پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار دهند. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این میزگرد علمی از ساعت 16 الی 18 برگزار می شود. پرسشهای این میزگرد بشرح زیر می باشند.

 

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

 

 

پرسشهای میزگرد علمی « تحلیل و ارزیابی اقدامات غیر انسانی تکفیری های بوکو حرام از منظر اندیشه اسلامی وموازین بین المللی حقوق بشر»

  1. به عنوان اولین پرسش لطفا در مورد ریشه های شکل گیری گروه تکفیری بوکو حرام در نیجریه و برخی گروههای مشابه در مناطق دیگر جهان که با ادعای مسلمانی مرتکب خشونتهای گسترده می شوند، تحلیل خود را ارائه فرمائید
  2. از منظر اندیشه صحیح اسلامی منطبق با قرآن وسنت، رفتارهای تکفیری های بوکو حرام وگروههای مشابه مشمول چه احکام و ارزیابی دینی قرار می گیرند؟
  3. بر اساس موازین بین المللی حقوق بشر، رفتارهای تکفیری های بوکو حرام چه توصیفی پیدا می کنند و در قبال این رفتارها چه تعهداتی بر عهده کشورها و جامعه بین المللی است؟
  4. بر اساس قطعنامه جهان علیه خشونت که ابتکار جمهوری اسلامی ایران بود علمای دینی نقش مهمی در نفی خشونت وافراطی گری خشن بر عهده دارند، به نظر شما با لحاظ قطعنامه یاد شده چه انتظاراتی از علمای اسلامی و متفکران سایر ادیان برای مقابله با رفتارهای تکفیری های بوکوحرام وگروههای مشابه می توان مطرح کرد؟

 

امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶