جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

گفت وگوی کوتاه رسانه ای دبیر کمیسیون راجع به اخبار وقایع اخیر بند 350 اوین

در خصوص اخبار منتشره مربوط به بند 350 اوین، در مورخ31/1/92 دبیر کمیسیون گفت وگوی کوتاهی با خبرنگار یکی از خبرگزاری های داخلی انجام داد که ساعاتی بعد از خبرگزاری ذیربط تماس و برای نشر مطلب اعلام معذوریت کردند. بر همین اساس متن گفت وگوی مزبور در اختیار روزنامه شرق قرار گرفت که بخش عمده آنرا روز دوشنبه1/2/93 این روزنامه در صفحه دوم منتشر نمود. متن اظهار نظر دبیر کمیسیون بشرح زیر است:

 « دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران:در مورداخبار اخیر بند 350 زندان اوین لازم است سریعتر رفع ابهام شود

محمد حسن ضیائی فر در پاسخ خبرنگار ..... راجع به اخبار منتشره مربوط به بند 350 اوین گفت: مسئولان ذیربط به صراحت گفتند که هیچ اتفاقی نیفتاده وضرب و شتمی صورت نگرفته ویک بازرسی معمولی و ادواری صورت گرفته است لیکن خانواده های زندانیان حسب گزارشاتی که از بستگان خود در زندان دریافت نموده اند خلاف این را می گویند و به شدت آزرده هستند. بازتاب های این موضوع نیز در سراسر جهان پخش شده است. بر این اساس به نظر می رسد تعهد قانونی وشرعی وتدبیر مقتضی ایجاب می کندکه با فوریت اولا زمینه تماس و گفتگوی خانواده های زندانیانی که گزارشات نگران کننده دریافت نموده اند با زندانیانشان فراهم شود تا اگر هیچ اتفاقی نیفتاده است زندانیان نیز به خانواده های خود بگویند که خبرهای منفی مبنائی ندارد.  ثانیا مناسب است که هیئتی متشکل از نمایندگان مجلس به عنوان نماینده ملت و نهادهای حقوقی تخصصی مستقل از قبیل کانون وکلا بازدیدی از بند 350 داشته وگزارش خود را به مسئولان ومردم ارائه کنند تا مخاطبان درسراسر جهان دریابند که در کشور ما امکان های مختلف برای تضمین رعایت حقوق زندانیان وجود دارد. وی افزود: البته این اقدامات نافی آن نیست که مراجع قانونی نظارت بر امور زندانها از قبیل هیئت نظارت وبازرسی حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران یا بخش نظارت بر واحدهای تابعه قوه قضائیه در سازمان بازرسی کل کشور یا بازرسی دفتر مقام معظم رهبری در این خصوص با فوریت ورود کرده ومعلوم نمایند که چه عواملی باعث نگرانی جمعی از خانواده های زندانیان شده است ومشخص کنند که اگر خلافی صورت گرفته است نظام حقوقی کشور هم از حیث قوانین جرم محسوب نمودن هر گونه نقض حقوق زندانیان وهم از حیث سازوکارهای رسیدگی به خلاف های احتمالی، کمبودی ندارد و با فوریت با متخلف یا متخلفین در هر سطحی برخورد می کند.

ضیائی فر هم چنین تاکید کرد: عمدتا همین مصادیق و مبهم گذاشتن آنها و بی اهمیت جلوه دادن بازتاب های جهانی گزارشات مربوط به نقض حق فرد یا افرادی در کشور باعث می شود که زحمات صادقانه بسیاری از نیروهای خدمتگزار در نهادهای رسمی از جمله سازمان زندانها نادیده گرفته شود و به حاشیه رود یا اینکه هنجارهای قانونی و دینی ما را نیز زیر سئوال برود و در سطح بین المللی زمینه ای فراهم شود که قطعنامه های متعدد علیه نظام جمهوری اسلامی به تصویب برسدو در افکار عمومی جهانی نیز خیلی ها در موارد متعدد با مفاد قطعنامه ها همدلی کند در حالی که براحتی می توان این گونه مصادیق را بر طرف نمود و زمینه هیچ بهانه ای را برای مخالفان نظام فراهم نیاورد. از یاد نباید برد که در جهان کنونی ابزارهای کسب اطلاعات و اخبار به کیفیتی شده که حقائق در هر کشوری به سرعت روشن می شود ودیگر رویکردهای بسته قبلی پاسخگو نیست.»

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶