جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران بمناسبت سالگرد آغاز دهه پیروزی انقلاب اسلامی ایران

  سالگرد پیروزی ملت شریف ایران بر رژیم ستم شاهی مبارک باد. سالگرد روزهائی که مردم از هر گروه و طبقه و دین و مذهب و قوم و منطقه ای در میان گلوله ها و تانک ها بی محابا رهائی خود از هر گونه ظلم وستم و تبعیض را جستجو می کردند، گرامی باد. از آن زمان بیش از سی وپنج سال گذشت وچند نسل بعد از  فعالین آن روزها امروز در شرائطی تجربه زیست در جمهوری اسلامی ایران را پشت سر می گذارند که خاطره ای عینی از آن روزها ندارند یا نمی توانند تصویری همه جانبه از آن روزها را متصور شوند. آنچه نسل امروزی از انقلاب اسلامی دریافت می کند همین وضعیت امروز جامعه و اندیشه ها و عملکردهای مسئولان امروزی است.

 سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرصت مغتنمی است که بار دیگر مرور کنیم که برای چه انقلاب کردیم؟ در پی چه اهدافی ملت ایران هزاران شهید ومجروح داد وهزاران سختی را بر خود هموار کرد؟چه الگوهائی مورد نظر بود که در نظام جدید پس از انقلاب شکل بگیرد و معیار حرکت جدید ملت ایران واقع شود؟ در کشاکش روابط پیچیده بین المللی، استقلال وعدم وابستگی به قدرتهای مختلف را چگونه در عملکردهای چهار دهه گذشته تجربه کرده ایم وچه هزینه هائی برای روی پای خود ایستادن پرداخته و چه دستاوردهائی را بدست آورده ایم؟ جایگاه دغدغه های مربوط به حقوق انسانی در آرمانهای انقلاب اسلامی کجا بود و طی سی وپنج سال گذشته تا چه حد توانستیم آن آرمانها را محقق کنیم؟

سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرصت مغتنمی است تا یاد شهدا وامام شهدا را تازه کنیم که بی ادعا وبرای خدا و بهبود امور ملت از همه چیز خود مخلصانه گذشتند تا  نهال تازه کاشته شده انقلاب اسلامی بخوبی بارور شود. در این ایام خوب است بار دیگر قانون اساسی را همه مسئولان دوباره و با دقت مطالعه کنند تا برایشان تازه شود که موسسان انقلاب اسلامی مبتنی بر موازین اسلامی چه حقوقی را در قانون اساسی برای ملت برسمیت شناختند و تعهد شرعی وقانونی دادند که حقوق ملت را پاس خواهند داشت وهیچگاه به سمت استبداد و خودرائی و نقض حقوق مردم و ایجاد روشهای تبعیض آمیز و تفسیرهای بر خلاف مطالبات ملت حرکت نخواهند کرد.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ضمن بزرگداشت سالگرد بازگشت بنیانگذار انقلاب به موطن خود و قلب ملت و آغاز دهه پیروزی انقلاب اسلامی  و یاد آوری خاطرات زیبای آن روزها خصوصا همبستگی وهمدلی همه اقشار ملت با یکدیگر و همرائی همه علیه ظلم و استبداد داخلی و وابستگی به اجانب در عرصه خارجی،  و با اذعان بر اینکه طی چهار دهه گذشته دستاوردهای بزرگی با اتکای به خودباوری ملت و صبوری و پایمردی بر مسیر حق و عدالت بدست آمده است لیکن هم چنان مشکلات زیادی نیز مردم را رنج می دهد که نشان می دهد وضعیت موجود با آرمانهای انقلاب اسلامی فاصله دارد، امیدوار است که مسئولان محترم در سطوح مختلف با مبنا قرار دادن ضرورت رعایت دقیق حقوق ملت در قانون اساسی بر تلاشهای شبانه روزی خود بیفزایند تا وضعیت مطلوب حاصل شود. هم چنین امید است ملت شریف ایران با مشارکت گسترده در عرصه های مختلف، کما فی السابق خود از انقلاب خود حفاظت کرده و مسیر درست آن را تضمین کنند و سرمایه اجتماعی برای هر گونه تحول مناسب را توسعه وتعمیق بخشند تا با همدلی وهمبستگی و وفاق ملی بتوانیم تنگناها و مشکلات موجود در عرصه های مختلف حقوق انسانی را با درایت و اطمینان پشت سر گذاریم و به جامعه ای برسیم که بنا به تصریح اصل سوم قانون اساسی بدور از هر گونه مفاسد اخلاقی و انسانی باشد. ارائه الگوی شایسته و کار آمد مردم سالاری با لحاظ معیارهای دینی واعتقادی مورد پذیرش ملت ایران دغدغه ای است که اگر بخوبی عینیت یابد، تحولی شگرف در سطح جهانی ایجاد خواهد کرد و نوید آینده بهتر جامعه جهانی را می دهد.در این زمینه همه موظیم در حدود اثر گذاری و مقدورات خود از هر گونه تلاش مثبت دریغ نورزیم. به امید آینده بهتر وشکوفاتر.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶