شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹
|
|

گذشته و آینده بررسی های علمی مربوط به صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام

اشاره: اخیراً در ششم مهرماه همایش ملی صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام از سوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی  ایران با همکاری نهادهای مختلف پژوهشی و آموزشی در قم برگزار شد.

خبرهایی در مورد این همایش در رسانه ها منتشر شد ولی هم چنان پرسش هایی در این خصوص به کمیسیون می رسد که لازم است در هر مورد پاسخگویی لازم ارائه شود. برای تأمین این هدف، گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین مهرداد بابایوسفی هماهنگ کننده امور دفتر کمیسیون در قم انجام شد تا توضیحات لازم را ارائه کنند. توجه مخاطبان ارجمند را به این گفتگوی کوتاه جلب می کنیم .

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

سئوال: کمیسیون از چه زمانی به فکر برگزاری همایش ملی صیانت ازکرامت انسانی افتاد و چرا این برنامه در قم اجرا شد؟

پاسخ: آنگونه که از امور پژوهشی کمیسیون شنیده ام، از چند سال قبل دوستان در این بخش کمیسیون به این نتیجه می رسند که علی رغم اهمیت بنیادین کرامت انسانی در مباحث حقوق بشر، متأسفانه آثار خوبی در این زمینه تولید نشده است و بسیاری از حقوقدانان ایران با آثار منتشره در سطح کشورهای دیگر نیز آشنایی ندارند فلذا برای رفع این نارسایی تصمیم گرفته شده که اولاً منابع مختلف مربوط به کرامت انسانی در داخل و خارج کشور شناسایی شوند، ثانیاً در راستای ارائه خدمات پژوهشی، برخی از آثار برجسته بین المللی به فارسی ترجمه شوند همچنین آثار منتشره داخلی ارزیابی شوند تا معلوم شود که هنوز چه خلأهایی برای مطالعات در این زمینه مشاهده می شوند. در همین راستا تلاش هایی در چند ساله اخیر در کمیسیون انجام و نهایتاً در سال 90 تصمیم گرفته شده که همایش های علمی سالیانه بمناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی برگزار شود تا از پژوهشگران برگزیده در این حوزه تقدیر  ومطالعات این زمینه ارتقا یابد. بر این اساس، پس از قطعی شدن برگزاری همایش، مناسب دیده شد که این مهم در قم انجام شود تا صاحبنظران اسلامی مشارکت داشته و کار با غنای لازم تخصصی انجام پذیرد.

سئوال: برای برگزاری همایش چه مقدمات علمی انجام پذیرفت؟

پاسخ: با همه کمبود منابع و امکانات مادی و نیروی انسانی در کمیسیون، کارهای زیادی انجام شد تا این برنامه علمی مداوم سالیانه با شروع خوبی توأم شود.

فراخوان مقاله و جمع آوری و داوری مقالات علمی مختلف واصله از سراسر کشور، برگزاری چندین پیش نشست تخصصی در قم، تهران و تبریز با حضور فضلا و اندیشمندان مختلف، انجام کتابشناسی ویژه کرامت انسانی به زبان فارسی، عربی و انگلیسی، انجام مصاحبه های تخصصی با یکسری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه، چاپ کتاب خلاصه مقالات برگزیده همایش، چاپ گزارش چکیده مباحث تخصصی مطرح شده در 5 پیش نشست علمی همایش، انجام اطلاع رسانی های مختلف رسانه ای درخلال برگزاری پیش نشست های علمی طی شش ماهه منتهی به همایش ازجمله رئوس فعالیت ها هستند.

سئوال : همایش کرامت انسانی را اگر قرار باشد در چند جمله توصیف کنید به چه مواردی اشاره می کنید؟

پاسخ: اولین همایش صیانت از کرامت انسانی که شب قبل از میلاد امام رضا (ع)  در قم برگزار شد چند ویژگی برجسته داشت ازجمله:

1- با حضور وسیع صاحبنظران شناخته شده همراه بود بنحوی که در سه نشست تخصصی صبح و عصر، 13 ارائه بحث علمی پیرامون موضوع همایش انجام شد.

2- تنوع و تکثر آراء کاملاً بارز بود بنحوی که سخنرانان از طیف های مختلف جامعه علمی بودند ودر موارد مختلف با یکدیگر به بحثهای انتقادی پرداختند.

3- مراجع عظام عنایت ویژه ای معمول داشتند آن گونه که برخلاف رویه معمول در همایش ها که اغلب یک شخصیت برجسته پیامی می فرستند یا سخنرانی در افتتاحیه ارائه می کنند، در افتتاحیه همایش کرامت، دو مرجع بزرگوار پیام کتبی و یک مرجع عالیقدر پیام تصویری ارائه کردند که این خود معنای خاصی داشت ونشان می داد که برای بزرگان حوزه اهتمام به کرامت انسانها از دیدگاه اسلام چه اهمیت والائی دارد.

4- همایش در کمال سادگی و بدور از هرگونه ریخت و پاش های معمول این گونه جلسات در کشور برگزار شد که این هم از ویژگی های همه تلاش های عام المنفعه کمیسیون است.

5- دستاوردهای علمی خوبی به همراه داشت که در آینده به صورت مکتوب به عموم علاقمندان تقدیم خواهد شد. ازجمله این دستاوردهای علمی، شناسایی برخی استعدادهای جوان و ظرفیت های مناسب تحقیقی برای آینده بود.

سئوال: پس از برگزاری همایش چه برنامه ای را کمیسیون در این زمینه در دست اقدام دارد؟

پاسخ: کمیسیون از آبان ماه  آتی انشاء لله نشست های علمی ماهیانه ای را در قالب جلسات اندیشه ورزی و نقد یک دیدگاه علمی در مورد کرامت انسانی برگزار خواهد کرد تا فرآیند تولید فکر در این زمینه ادامه یابد. همچنین بزودی فراخوان مقاله برای همایش سال آتی که قرار است به امید خدا به صورت بین المللی برگزار شود، منتشر خواهد شد تا از سراسر جهان مشارکت صورت پذیرد. طبیعی است کتاب مجموعه مقالات برگزیده همایش اول و مصاحبه ها نیز بزودی منتشر خواهد گردید. در مجموع، کمیسیون تلاش می کند که دستاوردهای علمی ذیربط شکل عملی و کاربردی پیدا کنند و برای تأمین این هدف کمیته علمی کمیسیون متشکل از اساتید برجسته حقوق کشور نیز تلاش خواهند کرد تا تبدیل نظرات علمی  در حیطه صیانت ازکرامت انسانها به برنامه های کاربردی در قوای سه گانه را پیگیری نموده و راهکار ارائه نمایند. دبیرخانه همایش های سالیانه صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام آماده دریافت هرگونه پیشنهادات و نظرات از سوی علاقمندان به موضوع است. دوستان می توانند با آدرس پست الکترونیکی دفتر قم کمیسیون (info@rhrn.ir) یا پست الکترونیکی دفتر مرکزی کمیسیون (ihrc@ihrc.ir) تماس حاصل فرمایند.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد