جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

خبر نشست بررسی حقوق و مسئولیتهای مطبوعات در ایران

حقوق دانان و اساتید علوم ارتباطات و قاضی دادگاه مطبوعات وضعیت حقوق و مسئولیتهای مطبوعات را بررسی کردند.

در چارچوب نشستهای ادواری علمی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران  و پیرو هماهنگی های انجام شده ،  نشست علمی «حقوق ومسئولیتهای مطبوعات در ایران؛ بررسی دستاوردها، چالشهای موجود و راهکارهای بهبود وضعیت» در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد. در این نشست ابتدا دکتر سلطانی فر ، دکتر نمکدوست وکامبیز نوروزی از اساتید و مدرسین علوم ارتباطات و روزنامه نگاری و قره داغلی کارشناس حقوقی و از فعالین رسانه ای کشور گزارشی از مهم ترین چالشهای موجود عرضه مطبوعات در کشورمان ارائه کردند. ارزیابی در مورد مفاد قانون مطبوعات موجود،وضعیت گردش آزاد اطلاعات در کشور، نسبت بین آزادی مطبوعات با آزادی بیان، نوع نگرش دستگاههای رسمی  کشورمان به رسانه در روند تاریخی یک قرن گذشته تا کنون ، نوع مواجهه نظام حقوقی کشورمان نسبت به جلوه های جدید ابزارهای رسانه ای، موضوع تشکل صنفی روزنامه نگاران ، معیارهای تشخیص هویت حرفه ای روزنامه نگاران و مرجع تشخیص آنها، نسبت نظام حقوقی ایران با دیگر مدلهای موجود در جهان در بحث حقوق ومسئولیتهای مطبوعات ،نسبت رسانه با امنیت ملی، ارزیابی برخی از اقدامات انجام شده در کشور طی سالهای اخیر در مباحث حقوق مطبوعات از جمله پیگیری های مربوط به لایحه نظام جامع رسانه ها ، وضعیت هیئت منصفه ، شاخصهای پیشرفت مطبوعات در چند دهه اخیر در کشورمان،  وضعیت اطلاعات ودانش روزنامه نگاران از حقوق وتکالیف قانونی رسانه ها و روزنامه نگاران از جمله محورهای مباحث  مطروحه این سخنرانان بود.

در ادامه این نشست علمی، محمدی کشکولی قاضی اسبق دادگاه مطبوعات استان تهران نکاتی را در مورد چالشهای فراروی حاکمیت قانون در عرصه مطبوعات عرضه داشت وضمن برسی وضعیت نظام حقوقی ایران و حقوق ومسئولیتهای مطبوعات در قوانین ذیربط و رویه های قضائی، از دست اندرکاران رسانه ها خواست که نسبت به توسعه اخلاق حرفه ای و اخلاقی اهتمام جدی نمایند چرا که همین امر می تواند از بروز بسیاری از سوء تفاهمات یا ارتکاب مصادیق مجرمانه جلوگیری کند.

دکتر باقر انصاری استاد حقوق ارتباطات سخنران بعدی بود که مروری بر مهم ترین چالشهای حقوقی مطبوعات در کشورمان انجام داد. وی تاکید کرد که علیرغم دستاوردهای زیاد در عرصه مطبوعات هنوز بسیاری از چالشهای مطبوعات همان مواردی است که دهه ها قبل نیز در مباحث حقوقی وجود داشته است. وی در مقایسه بین نظام حقوق مطبوعات با کشورهای دیگر پیشنهادات مشخصی را در عرصه اصلاح سازوکارهای نظارت و کنترل مطبوعات، مسئولیتهای مطبوعاتی وحقوق وآزادی ها ارائه کرد تا وضعیت موجود بهبود یابد.وی هم چنین خواهان توسعه برنامه های آموزشی ویژه دست اندرکاران رسانه ها برای آشنائی با جنبه های حقوقی فعالیت مطبوعاتی شد واینکه در مباحث مربوط به مطبوعات رویکرد متعادل ومتناسب با جامعه ایران مورد پیگیری قرار گیرد نه اینکه مدلهای کشورهای دیگر را عینا برای جامعه خود تجویز کنیم.

در ادامه این نشست دکتر محمد جعفر حبیب زاده استاد حقوق کیفری دانشگاه تربیت مدرس، دکتر ولی الله حسینی قاضی دادگستری ومدرس دانشگاه، آیت الله هاشم زاده هریسی  استاد فقه وحقوق دانشگاه وعضو مجلس خبرگان رهبری، دکتر علیرضا دیهیم استاد حقوق بین الملل دکتر محمدرضا ویژه استاد دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر حسین مهرپور رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، حجت الاسلام دکتر نوبهار عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ، حجت الاسلام سید محمد علی ایازی استاد حوزه و دانشگاه هر یک نکاتی را در مورد چالشهای موجود حقوق مطبوعات در کشور و راهکارهای بهبود وضعهیت از منظر ظرفیتهای حقوقی وفقهی ارائه کردند . در پایان جلسه، دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ضمن تشکر از مشارکت همه اساتید چه آنها که در بحثها شرکت کردند وچه آنها که به دلیل ضیق وقت امکان ارائه دیدگاههای خود را پیدا نکردند، تاکید کرد که رسانه ها در هر جامعه  یکی از مهم ترین شاخصهای وضعیت آن جامعه هستند بدین معنا که هر چه پر تحرک وحرفه ای وجامع، اطلاع رسانی کنند باعث پویائی جامعه وجلوگیری از بسیاری از مفاسد خواهند بود و هرچه در تنگنا باشند نشانگر مشکلات اساسی آن جامعه است وخود زمینه بسیاری از مفاسد را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وسیاسی فراهم می آورد. وی اظهار امیدواری کرد که با پیگیری توصیه های حقوقی این جلسه و همیاری مسئولین ذیربط، شاهد اقدامات مفیدی در آینده برای بهبود وضعیت رسانه ها در کشورمان باشیم وضمن صیانت از دستاوردهای گذشته اِشکالات وچالشهای موجود برطرف شوند.

شایان ذکر ایست که بزودی با تدوین متن کامل نظرات مطروحه در این نشست، پیگیری های  لازم  حقوقی از سوی امور آموزشی پژوهشی کمیسیون معمول خواهد شد.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶