شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹
|
|

چه زیباست مشارکت همه مردم برای اعتلای کشور

چندی قبل در اواخر آذرماه برنامه روز جهانی حقوق بشر برابر روال هر ساله توسط کمیسیون برگزار شد. معمولا در این مناسبت یا موارد مشابه دیگر مثل روز حقوق بشر اسلامی وکرامت انسانی در مرداد ماه، افراد زیادی مشارکت می کنند تا برنامه مورد نظر به خوبی به اجرا درآید. امسال از نزدیک شاهد مشارکت افراد مختلفی بودم که برخی از جلو ه های  همیاری مردمی انصافا گفتن دارد و شایسته تحسین است.

و اما شرح کوتاه تجربه مشاهده شده : در کمیسیون چون غلبه با کارهای فنی حقوقی است طبیعتا از سایر حوزه های تخصصی کمتر می توان فرد ثابتی در مجموعه یافت . بر همین اساس، نیروهای حرفه ای در عرصه هنر وکارهای هنری نیزحضور ندارند و اغلب هر مورد نیاز  مجموعه با کمک افراد بیرون از کمیسیون مرتفع می شود. امسال برای تهیه کلیپ هنری مراسم روز جهانی حقوق بشر، چند روز قبل از زمان برگزاری مراسم دوستان به تحرک افتادند که کاری بکنند. به همین منظور از طرف کمیسیون با یکی از هموطنان کلیمی فعال در حوزه سینما که از پیشکسوتان این عرصه محسوب می شوند صحبت شد تا اگر می توانند زحمت تهیه کلیپی با محتوای روز جهانی حقوق بشر و پیام های عام انسانی آن را بر عهده بگیرند . در کمیسیون  نمی دانستیم که بالاخره آیا این کار انجام خواهد شد یا خیر وآیا محتوای کلیپ به صورتی خواهد بود که همه را جذب کند یا خیر، خصوصا که از ناحیه کمیسیون هیچ خط دهی محتوائی یا شکلی در مورد چگونگی انجام این کار صورت نگرفت. چند روز مانده به زمان مراسم  هموطن بزرگوارکلیمی ما در کمیسیون حاضر شدند وکلیپ تهیه شده را ارائه نمودند. انصافا چقدر دقیق و زیبا نیز تهیه کرده بودند: شروعی با ذکر خلقت انسان از کتب مقدس و سپس مروری بر چرائی شکل گیری سازمان ملل و محتوای حقوق بشر و جنایاتی که طی یک قرن گذشته تا بحال بر بشریت رفته است و پایانی با تاکید بر ضرورت همبستگی نوع بشر. در تهیه کلیپ  مزبور،گویا دختر و پسر تهیه کننده محترم کلیپ نیز مشارکت داشته اند ودر واقع این کار را خانواده ای با فوریت تهیه کردند. در همان روزهای ماقبل مراسم روز جهانی حقوق بشر در اواخر آذرماه، مدیر  یک انتشاراتی قدیمی کشور برای گفتگو در مورد چاپ و نشر برخی از آثار آموزشی به کمیسیون آمده بودند . حین حضور، مطلع شدند که می خواهیم پوستری برای روز جهانی حقوق بشر تهیه کنیم. خود بزرگوارانه پیشنهاد دادند که این کار را پیگیری می کنند و از گرافیست های حرفه ای مرتبط کمک خواهند گرفت.   متعاقبا ، طرح پوستر از سوی ایشان آماده شد و زحمت چاپ و نشر تعداد مورد نیاز از پوسترها را نیز بر عهده گرفتند.

 مشابه مشارکتهای فوق الذکر را در روز اجرای برنامه نیزداشتیم چرا که خانه اندیشمندان علوم انسانی میزبان  مکان جلسه بودند و پذیرائی از مهمانان وثبت و فیلم برداری از جلسه را بر عهده گفتند وعزیزانی دیگر به شکل های مختلف یاری رسانی کردند. این تجربه اجرای یک برنامه محدود ولی قابل تعمیمم به برنامه های بزرگ تر بار دیگر نشان داد که هر چه مشارکت همه اقشار جامعه در پیگیری مسائل جامعه فراهم شود، موفقیتها بیشتر خواهد بود. هر چه بتوانیم خط کشیهای کاذب را حذف کنیم، همبستگی ملی بیشتر تامین خواهد شد. هر چه بتوانیم اعتماد به همدیگر و درک متقابل را تقویت کنیم، خود از آن بهره خواهیم برد وجامعه اخلاقی تری خواهیم داشت وهر چه حلقه اتصال ما صیانت از کرامت انسانی باشد دغدغه های وجدانی همه ما بیشتر به صحنه خواهد آمد.

 پس بیائید هر یک از ما دست در دست دیگر هموطنان خود دهیم تا سریعتر کشورمان ساخته شود ومشکلات و مسائل انبوه موجود، عالمانه وهوشمندانه مرتفع گردد.

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد