جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه نشست علمی« بررسی جایگاه حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی»

 

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون حقوق بشر اسلامی برای ظرفیت سازی فکری در زمینه های مختلف حقوق انسانی ودر جهت تبیین هر چه بیشتر ابعاد اندیشه اسلامی راجع به حقوق مردم و پیرو نشست های علمی اخیر کمیسیون در موضوع حقوق شهروندی که در تهران برگزار شده، در مورخ 92/09/14 در دفتر کمیسیون در قم نشست علمی با عنوان یادشده  برگزار می شود.

در این نشست علمی که حجج اسلام والمسلمین دکتر احمد دیلمی عضو هیئت علمی دانشگاه قم، دکتر حسین جوان آراسته عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه ودانشگاه ، سید جواد ورعی استاد سطوح عالی حوزه وعضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه ودانشگاه، عباسعلی براتی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی  و دکترسید احمد طباطبائی  عضو هیئت علمی پردیس قم دانشگاه تهران حضور می یابند ، پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

ضمنا برابر اعلام امور پژوهشی کمیسیون ، پرسشهای این نشست به شرح زیر خواهد بود:

1- همانگونه که مستحضرید در هفته های اخیر، موضوع حقوق شهروندی در کشور ما مجددا در گفتمان رسانه ها یا اظهار نظرهای برخی از مسئولان برجستگی پیدا کرده  است. در همین زمینه پیش نویس منشوری نیز تهیه شده تا دولت در آینده پس از نهائی شدن این متن خود را مقید به اجرای مفاد آن نماید. صرفنظر از این تحولات، یکی از پرسشهای مهم مطروحه در سطح جامعه این است که اصولا مباحث حقوق شهروندی چه نسبتی با اندیشه اسلامی دارد . از همین رو به عنوان پرسش اول بفرمائید که حقوق شهروندی تا چه اندازه در اندیشه اسلامی حائز اهمیت و برجستگی است ؟ آیا از مسائل اصلی حکومت اسلامی محسوب می شود یا موضوعی فرعی  و جانبی است؟

2- برابر اندیشه اسلامی، حکومتها تا چه اندازه می توانند حقوق شهروندی را معلق یا محدود سازند؟آیا حفظ نظام، مجوزی برای محدودسازی حقوق شهروندی می باشد؟

3- برابر اندیشه اسلامی،اگر حقوق شهروندان در جامعه اسلامی به هر دلیل نقض شد، مسئولیت جبران نقض حق چه ابعاد فنی حقوقی دارد؟

4- چه توصیه هائی برای دولتمردان و دیگر مسئولان حکومتی ویا نهادهای مدنی در زمینه پیشبرد حقوق شهروندان دارید؟

 

                                                                       روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶