شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹
|
|

غریب نوازی وغفلت از سرمایه های خودی؛عادت یا عارضه ما ایرانیان؟!

روز شنبه سی ام شهریور ماه از خیابان ارسباران رد شدم دیدم جلوی فرهنگسرای هنر یا ارسباران بیلبورد بزرگی نصب شده که قرار است در این محل با اجرای فلان مجری معروف تلویزیون برنامه بزرگداشت مرد صلح وآزادی نلسون ماندلا برگزار شود. با دیدن این بیلبورد بزرگ منقش به عکس جناب ماندلا وبیلبورد دیگری منقش به عکس مجری معروف تلویزیون  یادم افتاد که آخر هفته قبل در اتوبان رسالت به سمت غرب نرسیده به تونل زیر میدان آرژانتین نیز بیلبورد بزرگی از جناب ماندلا نصب شده بود که لابد به همین برنامه مربوط می شده است. در دلم به برگزارکنندگان محترم این برنامه درود فرستادم که در این واویلای برنامه های کلیشه ای و تکراری که مرتبا در مراکز رسمی با عناوین مختلف برگزار می شوند، جمعی به فکر افتاده اند که یکی از بزرگترین مردان صلح طلب عصر حاضر را مورد تقدیرقرار دهند وبدین طریق در ترویج فرهنگ صلح دوستی ودوری از انتقام نقشی مثبت ایفا کنند. اما سوای این تمجید ذهنی، چند پرسش نیز در ذهنم شکل گرفت که طرح همین پرسشها انگیزه نگارش این چند سطر گردید:

اول اینکه چرا نهادهای فرهنگی کشور از جمله سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مراکز تابعه این نهاد یعنی فرهنگسراها یک چنین مراسم هائی را برای شخصیتهای برجسته صلح دوست وآزادیخواه ایرانی برگزار نمی کنند و اگر هم بخواهند برگزار کنند لاجرم دغدغه اصلی آنها این خواهد بود که بنحوی عمل و از کسی تقدیر کنند که مبادا در بحثهای سیاسی و جناحی داخلی، متهم به نزدیکی به این طرف یا آن طرف شوند یعنی به عبارت خودمانی مراسم باید برای فردی باشد که خنثی تلقی گردد. در پی پرسش مذکور این سئوال مطرح می شود که اصولا چرا فعالان سیاسی و رسانه ای کشور این درک را گسترش نداده اند که در بگومگوهای سیاسی وجناحی جاری در کشور، سرمایه های انسانی ملی برای ایفای نقش در سطح ملی وجهانی مورد صیانت قرار گیرند و بدور از حسادت ها و بخل ها وکوته بینی هائی که گاه کاملا مشهود است از ظرفیت های بزرگ این سرمایه ها برای پیشبرد آرمانهای بزرگ کشورمان استفاده شود؟ در کشور ما شخصیت های سیاسی هستند که در سطح جهانی به عنوان افراد صلح طلب وآازادیخواه شهرت یافته اند ولی دریغ از اینکه استفاده مناسبی از این ظرفیتها صورت گیرد. هم چنین در کشور ما شخصیت های هنری وخصوصا سینمائی وشخصیتهای ورزشی هستند که در سطح جهان شناخته شده هستند و برای ترویج صلح ودوستی و آزادی خواهی می توانند نقش قابل توجه ایفا کنند ولی کسی قدر این سرمایه ها را نمی داند. در این وضعیت، طبیعی است شخصیتهای صلح طلب دیگر کشورها و حتی در مواردی بازیگران هالیوود یا برخی ورزشکاران جهانی که به عنوان سفیران صلح به مناطق مختلف دنیا سفر می کنند، برای جوامع مختلف از جمله کشورمان الگو می شوند وکودکان وجوانان بسیاری از کشورها به این افراد می نگرند تا جهت گیری های فکری وعملی خود را در زمینه صلح ودوستی ومحبت تنظیم کنند.

مطلب دوم پرسش برانگیز برایم این بود که چرا در سی ام شهریور بجای اینکه در تابلو یا بیلبوردی ببینم که از گفتگوی تمونها و مبدع آن سخن بمیان آید واینکه در چنین روزی به پیشنهاد ایران نظریه گفتگوی تمدنها برای صلح در سطح سازمان ملل پذیرفته شد و به همین مناسبت هر ساله در سطح جهانی برنامه های متعددی به اجرا در می آید، در داخل کشور ما هیچ مراسم و برنامه ای مطرح نیست وحتی روز بین المللی صلح وگفتگوی تمدنها از تقویم ملی کشور نیز در دولت گذشته حذف شد !

مطلب سوم پرسش برانگیز این بود که چرا دوستانی که مراسم بزرگداشت جناب نلسون ماندلا را ترتیب داده اند این بزرگداشت را در روز اول مهرماه برگزار می کنند که هیچ مناسبت ملی یا جهانی نیست. آیا بهتر نبود این مراسم را در روز بین المللی نلسون ماندلا که توسط سازمان ملل تعیین شده است و روز هجدهم جولای معادل27 تیرماه شمسی میباشد، ترتیب می دادند که با سایر برنامه های برگزار شده در سطح جهانی نیز همنوائی پیدا می کرد و بازتابهای جهانی بدست می آورد و بدین ترتیب معلوم می شد ایرانیان از چه زاویه ای این مرد بزرگ را می ستایند و برای صلح ودوستی وآزادی در سطح جهانی چه دغدغه ها و برنامه هائی دارند؟

به هر حال، صرفنظر از مطالب فوق الذکر ، ما ایرانیان همواره به غریب نوازی شهرت داشته ایم که البته خصوصیت قابل تقدیری است ولی در کنار آن قدر نعمت های بزرگ پیرامون خود را کمتر دانسته ایم. امید است این امر یک عادت فراگیر و مستمر نباشد بلکه عارضه ای باشد که گهگاه وآن هم در برخی از ما نمود می یافته باشد وهمگی تلاش کنیم تا این عارضه درمان شود و در کنار غریب نوازی قدر سرمایه های ملی ونعمتهای پیرامونی خود چه در حوزه گسترش صلح ودوستی وچه در سایر زمینه ها را نیز بیشتر بدانیم.

                 ................................................................................................................................................

پس از نگارش یادداشت کوتاه فوق، در یک جستجوی ساده اینترنتی خبر خبرگزاری مهر توجهم را جلب کرد که در واقع توضیحات مسئولان شهرداری تهران در خصوص مراسم بزرگداشت جناب نلسون ماندلا است بد نیست توضیحات مزبور را نیز عینا در متن زیر بخوانید وخود قضاوت کنید.

« آئین بزرگداشت نلسون ماندلا برگزار می شود.

آیین بزرگداشت مرد صلح و آزادی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، نلسون ماندلا با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان فعال در عرصه های بین المللی، روز دوشنبه اول مهر ماه ساعت 16:30 در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

امیر حسین تابع جماعت مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: در این مراسم که با شعار «زنده باد صلح، زنده باد ماندلا» و با اجرای احسان علیخانی برگزار می شود از نسخه فارسی کتاب گفته های ماندلا که با همکاری این سازمان و مرکز اطلاعات دفتر سازمان ملل متحد در تهران منتشر شده است، رونمایی خواهد شد.

وی همچنین رونمایی از تابلوی نقاشی از چهره نلسون ماندلا اثر استاد علی پور از هنرمندان ایرانی را یکی دیگر از برنامه های این مراسم عنوان کرد و گفت: در این مراسم پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد توسط گری لوئیس هماهنگ کننده مقیم این سازمان در ایران قرائت خواهد شد.

وی به قرائت پیام خانواده نلسون ماندلا از سوی «آرجی وایت هد» سفیر آفریقای جنوبی در ایران اشاره کرد و گفت: در آیین بزرگداشت مرد صلح و آزادی، کلیپی از زندگی و مبارزات نلسون ماندلا پخش خواهد شد و اجرای قطعات موسیقی با موضوع صلح و دوستی از دیگر برنامه های این مراسم است.

تابع جماعت از برگزاری نمایشگاه عکس ماندلا در حاشیه این مراسم  در فرهنگسرای ارسباران خبر داد و گفت: شهردار محترم تهران، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، جمعی از سفرای کشورهای مختلف، نمایندگان سازمان های بین المللی مقیم تهران و جمعی از هنرمندان و بازیگران فعال در عرصه های صلح بین المللی، از جمله مدعوین و میهمانان این مراسم هستند.

 وی به برگزاری مراسم بزرگداشت مهاتما گاندی از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این سازمان در کنار تجلیل از مفاخر دینی و ملی، بنا دارد هر ساله مراسم بزرگداشتی را برای تجلیل از مفاخر بین المللی هم برگزار کند که پس از برگزاری گرامیداشت یک صد و چهل و سومین سالگرد تولد مهاتما گاندی، امسال برای آقای نلسون ماندلا این آئین برگزار خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: هم اکنون در شرایط کنونی که جهان به سمت جنگ و خونریزی می رود، برگزاری چنین مراسمی در ایران اسلامی که همواره منادی صلح و دوستی در دنیا بوده است، در رساندن پیغام عشق و انسانیت مردم صلح دوست ایران به جهانیان مؤثر خواهد بود.»

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد