جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران در خصوص حوادث تروریستی اخیر در چند کشور

پیرو بروز وقایع تروریستی ویرانگر طی روزهای اخیر در کشورهای کنیا، عراق وپاکستان که به ترتیب با گروگان گیری وحمله مسلحانه به یک مرکز تجاری در نایروبی پایتخت  کنیا و انفجار خودروهای بمب گذاری شده در مقابل یک کلیسا در پیشاور پاکستان وکشتار مسیحیان این کشور و اقدامات انتحاری وانفجار در مراسم عزاداری شیعیان در شهرک صدر بغداد همراه بود و باعث کشته شدن دهها انسان بیگناه و مجروح شدن صدها نفر و تخریب وسیع اموال عمومی و خصوصی در کشورهای یاد شده گردید، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران ضمن همدردی با خانواده های داغدار ومصیبت دیده این حوادث تروریستی وعموم ملتهای عزادار کشورهای کنیا، عراق وپاکستان وبا محکومیت شدید این گونه اقدامات  وحشیانه وغیر انسانی، بر چند نکته زیر تاکید می ورزد:

  1. اگر چه دبیر کل سازمان ملل واعضای شورای امنیت سازمان ملل در قبال اقدام تروریستی در کنیا و پاکستان با فوریت واکنش رسانه ای نشان دادند وطی بیانیه های کوتاهی آنرا محکوم کردند ولی هنوز شورای امنیت سازمان ملل در قبال هیچکدام ازحوادث تروریستی یاد شده درکنیا و عراق وپاکستان واکنش شایسته ای از جمله بررسی ابعاد اقدامات تروریستی مزبور و اتخاذ تصمیمات موثر برای برخورد با گروههای تروریستی وجلوگیری از تکرار این گونه حوادث نداشته است که لازم است با فوریت اقدام نماید. از شورای امنیت انتظار می رود در اجرای مسئولیتهای محوله برابر منشور ملل متحد صرفا به محکومیت اقدامات تروریستی وصدور بیانیه های رسانه ای بسنده نکند بلکه تدابیر موثری را با مشورت عموم کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل اتخاذ کند تا ریشه های این گونه اقدامات تروریستی خشکانیده شود وخصوصا طراحان وحامیان این اقدامات تروریستی که یقینا برخی دولتها وگروههای تحت حمایت آنها هستند شناسائی و مورد برخورد لازم حقوقی واجرای عدالت قرار گیرند.
  2. یکی از مهمترین عوامل اقدامات تروریستی در هر سه کشور یاد شده ومناطق مختلف دیگر جهان از جمله سوریه وافغانستان ،گروههای افراطی وتندرو همانند القاعده و دیگر تشکلهای تکفیری مرتبط هستند که با نامهای متنوع مبتنی بر جهل و تعصب وفهم نادرست وحمایت وجهت دهی برخی دولتها شکل گرفته وسالهاست در کشورهای مختلف نقش تخریبی و ویرانگر ایفا می کنند ودر مناطق فعالیت خود به نیابت از سفارش دهندگان دولتی وغیر دولتی، این آمادگی را دارند تا امنیت وآسایش مردم را بر هم زده وتروریسم را ترویج دهند. با عنایت به شناسائی این پدیده شوم فکری وعملی وسوابق جنایات مکرر آنها، لازم است در مجمع عمومی سازمان ملل وشورای امنیت و نهادهای منطقه ای از جمله سازمان همکاری اسلامی تدابیر جدی برای مقابله با این گونه افراطی گری ها ونقش آنها در تهدید علیه صلح وامنیت جهانی اتخاذ گردد تا در سطح بین المللی اجرای برنامه های متنوع آموزشی، ترویجی، روشنگری، نظارتی، امنیتی وانتظامی و قضائی برای محو ریشه های این گروههای افراطی در دستور کار قرار گیرد. از سازمان همکاری اسلامی به طور خاص انتظار می رود که به جای اعلام نظر صِرف دبیر کل این نهاد ، در جهت اجرای هر چه بهتر مفاد کنوانسیون مبارزه با تروریسم مصوب 1999 این سازمان بین الدولی ، سازوکارهای موثر تهیه گزارش و نظارت و پیگیری را ایجاد نماید تا ضمن اعمال نظارتهای مستمر، با فوریت اقدامات مشترک کشورهای اسلامی در قبال تروریستها وحامیان آنها اتخاذ گردد.
  3. از علمای دینی ادیان مختلف خصوصا علمای اسلامی انتظار میرود که به صورت شفاف و گسترده وحتی از طریق تدوین منشورها وپیمانهای مشترک حقوقی وفقهیِ  قابل ارائه در سطح جهانی،اقدامات تروریستی گروههای تکفیری ومراکز تربیت وپرورش تروریستهای مربوطه را محکوم وبه شکلهای مختلف محدود سازی و طرد این گروهها و نفی افکار بی مبنا وغیر انسانی آنها را در دستور کار قرار دهند چرا که خطرات ناشی از اقدامات این گروهها روز به روز توسعه بیشتری یافته و قربانیان افزونتری در سطح جهانی می گیرد و لطمه غیر قبال جبرانی به چهره ادیانی می زند که تروریستها به دروغ ویا از سر جهل خود را منتسب به این ادیان می کنند.
  4. -نظر به اینکه حرکتهای تروریستی تکفیری هر روز گروهی از مذاهب اسلامی از جمله شیعیان و یا پیروان ادیان الهی ودیگر گروههای انسانی را هدف قرار داده و می دهند، لازم است پیروان همه مذاهب وادیان وقومیت ها ضمن حساسیت نسبت به حرکتهای تروریستی، از هر گونه تفرقه وچند دستگی پرهیز کنند و با حفظ همبستگی وهمدلی روز افزون، برنامه طراحان حرکتهای تروریستی برای فرقه گرائی و خشونت ورزی بین اعتقادات مختلف وایجاد نا امنی و عدم ثبات در جوامع  را ناکام گذارند.
  5. از فعالان مدنی سراسر دنیا خصوصا جهان اسلام انتظار می رود که با گسترش گفتگو و بردباری وتفاهم میان گرایش های مختلف فکری وتقویت همبستگی انسانی، زمینه های اندیشه های کورکورانه و افراطی را بزدایند و اجازه ندهند که افراد جدیدی در دام برنامه ریزان وطراحان اقدامات تروریستی بنام دین و یا با توجیهات به ظاهر فکری واعتقادی قرار گیرند. هم چنین لازم است فعالان مدنی در جهت رفع مصونیت جنایتکاران مقیم در برخی کشورها و فراهم سازی اجرای عدالت در مورد تروریستها، علیه عاملان اقدامات غیر انسانی روشنگریهای لازم را با استفاده از همه مقدورات تبلیغی و ترویجی ونظارتی خود به عمل آورند.

 

با امید به رفع ریشه های تروریسم در سراسر جهان.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

92/6/31

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶