جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه نشست علمی « بررسی ابعاد تحولات جدید مربوط به سوریه از منظر حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه»

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

در چارچوب نشست های علمی ادواری کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی از منظر موازین حقوق بشر و نظام های حقوق داخلی و در راستای انعکاس دیدگاههای حقوقدانان ایرانی در قبال رویدادهای جدید سوریه، در مورخ 92/6/26 در سالن اجتماعات کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان دکتر محمد باقرمیرعباسی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ، دکتر علی خرم استاد حقوق و روابط بین الملل، دکترصابر نیاورانی دکترای حقوق بین الملل ومدرس دانشگاه ،دکتر اسعد اردلان استاد حقوق بین الملل، دکتر بهرام مستقیمی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، بین الملل و دکتر پوریا عسگری دکترای حقوق بین الملل ومشاور حقوقی دفتر کمیته صلیب سرخ در تهران حضور دارند که پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. متعاقبا گزارش تفصیلی مباحث این نشست در قالب گزارشات علمی کمیسیون منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. نمایندگان رسانه های حاضر در جلسه نیز مطالب این نشست را منعکس خواهند کرد.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

 

پرسشهای نشست علمی« بررسی ابعاد تحولات جدید مربوط به سوریه از منظر حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه»

  1. همانگونه که مستحضرید در هفته های اخیر مواردی از کاربرد سلاح های شیمیائی در سوریه بازتاب های وسیع جهانی پیدا کرد و متعاقب آن بازرسان سازمان ملل بنا به دعوت دولت سوریه این امکان را یافتند که بازرسی و بررسی میدانی در سوریه انجام دهند. به موازات این رویداد، دولت آمریکا تهدید به حمله نظامی کرد و طی روزهای اخیر با حصول توافق بین دولتهای روسیه و آمریکا  و آمادگی دولت سوریه برای عضویت در کنواسیون منع سلاح های شیمیائی، ظاهرا روند تحولات به سمت دیگری به جز حمله نظامی آمریکا سوق پیدا کرده است. با لحاظ این رویدادها لطفا اعلام نمائید که از منظر موازین بین المللی چه محدودیت هائی از حیث کاربرد سلاح یا روش مخاصمه کاملا تثبیت شده است که همه طرف های مخاصمه باید رعایت کنند ولی هم اینک در سوریه رعایت نمی شود؟
  2. طی روزهای اخیر فیلم های متعددی از وحشی گری و اقدامات بسیار غیر انسانی عمدتا ناشی از عملکردهای معارضین دولت سوریه و گروههای افراطی شناخته شده فعال در این کشور، در سطح جهانی انتشار یافته است که سوای بر انگیختن احساسات مخاطبان، این پرسش را ایجاد کرده که از حیث موازین حقوقی بین المللی عوامل مرتکب این رفتارها و حامیان آنها چه مسئولیتهای حقوقی دارند و چه نهادی وظیفه دارد به این مسئولیت رسیدگی کند؟چرا تابحال رسیدگی لازم صورت نگرفته است؟
  3. وضعیت امدادرسانی به پناهجویان و مردم قربانی مخاصمه مسلحانه در سوریه، یکی از جهات مورد توجه صلح طلبان و فعالان حقوق بشر در سراسر جهان است. در این خصوص دولتهای مختلف و جامعه بین المللی چه تعهدات حقوقی بر عهده دارند؟
  4. در ماههای گذشته تاکنون ساز وکارهای بین المللی مختلف از جمله شورای حقوق بشر و مجمع عمومی ملل متحد اسناد متعددی را در خصوص وضعیت سوریه به تصویب رسانده و گزارشات مختلفی را تهیه و منتشر کرد ه اند. با این حال، ظاهرا به جهت اختلافات بین اعضای دائم شورای امنیت در اتخاذ راهکار مناسب حقوقی منطبق با منشور ملل متحد، اقدام موثری برای جلوگیری از استمرار مخاصمه مسلحانه در سوریه صورت نگرفته است بلکه بالعکس، برخی از دولتها به صورت آشکار سلاح  وابزارهای جنگی یا حمایتهای مالی گسترده ای را روانه سوریه می کنند تا بر آتش جنگ دمیده شود. در چنین وضعیتی، موازین حقوق بین الملل اعم از حقوق بین الملل بشر یا حقوق بشردوستانه چه راهکارهائی برای برون رفت از وضع موجود ارائه می کنند؟آیا نظریه «مسئولیت به حمایت» در چنین وضعیت هائی قابل استناد حقوقی برای اقدام شایسته در جهت صیانت از انسانها می باشد یا می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد؟
  5. چه توصیه هائی برای اقدام فعالان مدنی ایران در قبال تحولات سوریه برای دفاع از حقوق انسانها دارید؟

 

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶