جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

آغاز دوره آموزشی بین المللی حقوق بشر و تنوع فرهنگی

سومین دوره آموزشی بین المللی حقوق بشر و تنوع فرهنگی در محل دفتر مرکزی کمیسیون حقوق بشر اسلامی آغاز بکار کرد. در افتتاحیه این دوره محمد حسن ضیائی فر دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ، پویا عسگری مشاور حقوقی دفتر کمیته صلیب سرخ در تهران،کامران هاشمی رئیس مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد ،علیرضا خوشدل مدرس دانشگاه آزاد، لیندا بریسکمن استاد دانشگاه سوئین برن استرالیا هریک نکاتی را در خصوص تنوع فرهنگی وحقوق بشر و ضرورت دفاع از دغدغه های عدالتخواهانه بیان داشتند سپس نشستهای تخصصی دوره آغاز شد . در نشست اول رحیم نوبهار عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با موضوع اخلاق وحقوق بشر به تبیین ظرفیت های اخلاقی مبتنی بر دین پرداخت و اینکه چگونه بر اساس این ظرفیتها می شود نظام حقوق بشر و موازین قانونی ذیربط را ارتقا بخشید . حجت الاسلام نوبهار در سخنرانی خود تاکید کرد:

« شیوه موجه­سازی اخلاقی هنجارهای حقوق بشری بسیار تعیین کننده است. به­کارگیری نظام­ها و مبانی اخلاقی گوناگون برای موجه­سازی حقوق بشر می­تواند مایۀ استحکام یا سستی هنجارهای حقوق بشری شود. برای نمونه در حالی که مکتب حقوق طبیعی با دو قرائت سنتی و جدید آن و نیز غایت­گرایی کانتی می­تواند مبانی توجیهی- اخلاقی قابل توجهی برای حقوق بشر فراهم آورد، نسبیت­گرایی اخلاقی با قرائت­های گوناگون آن اغلب تضعیف­کننده هنجارهای حقوق بشری ارزیابی شده است. بویژه نظریه­های فایده­گرایی که بر پایۀ آنها نظام حقوقی موجّه نظامی است که بیشترین نفع را متوجه بیشترین افراد جامعه نماید به نوعی اطلاق و عموم حق­های بشری را نسبی و متزلزل می­کند. به همین ترتیب نوع موجه­سازی اخلاقی حقوق بشر در تعیین نسبت میان دین و حقوق بشر بسیار تعیین کننده است. نحوه تلقی ما از نظام اخلاقی اسلام در تعیین موضع ما نسبت به حقوق بشر بسیار اثرگذار است. » دکتر نوبهار در ادامه سخنرانی خود با بررسی برخی قواعد درون دینی، نگرش دقیق اخلاق اسلامی برای توجیه حقوق غیر قابل نقض بشر  را تبیین کرد و اظهار امیدواری کرد که این بحثها در کشور ما روز به روز عمیق تر و عالمانه تر پیگیری شود.

در ادامه نشستهای تخصصی دوره یاد شده، دکتر سید علی محمودی استاد فلسفه به بحث ادیان و حقوق بشر پرداخت و نظریه های مختلف موجود در مطالعات بین الادیانی در زمینه حقوق بشر را توضیح داد.

پس از نشست علمی ادیان وحقوق بشر، نشست ویژه کمیته علمی کمیسیون با مشارکت کلیه شرکت کنندگان در دوره آموزشی مذکور و با موضوع تنوع فرهنگی وحقوق بشر برگزار شد که در این نشست دکتر لیندا بریسکمن استاد حقوق بشر دانشگاه سوئین برن استرالیا و دکتر بهرام مستقیمی استاد دانشگاه تهران مباحثی در خصوص چگونگی تقویت صحیح تنوع فرهنگی برای ارتقا حقوق انسانها ارائه کردند و آنگاه بحث جمعی با مشارکت اساتید حاضر و دانش پژوهان حاضر انجام شد.

در پایان نشست هفتگی کمیته علمی کمیسیون، از کتاب سال 2013حقوق بشر وتنوع فرهنگی رونمائی شد و دکتر کامران هاشمی رئیس مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی در مورد ویژگی های سالنامه مزبور توضیحاتی ارائه کرد و تاکید نمود که تولید این آثار توان وظرفیتهای  بالای علمی کشورمان در  مقوله تنوع فرهنگی و حقوق بشر و تحرک بخشی به جنبش عدم تعهد را نشان می دهد.

شایان ذکر است که این دور ه آموزشی سه روزه که به زبان انگلیسی اجرا می شود طی روزهای 11 و12 تیرماه نیز ادامه دارد و عناوین مختلف تخصصی دیگر از جمله توسعه وحقوق بشر،حقوق گروههای آسیب پذیر شامل سالمندان، مهاجران ، اقلیتها، تحریم های بین المللی و حقوق بشر، کشورهای در حال توسعه وحقوق بشر در این دو روز موردبحث و بررسی اساتید برجسته کشور قرار خواهد گرفت.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶