جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
|
|

اطلاعیه نشست علمی « نظام عدالت کیفری و حمایت های ویژه از افراد توانخواه/دارای معلولیت »

بدینوسیله به اطلاع می رساند:

در چارچوب نشست های علمی کمیسیون برای نقد و بررسی موضوعات مهم داخلی یا بین المللی از منظر موازین اسلامی و بین المللی حقوق بشر و در جهت بررسی ابعاد حقوقی چگونگی ارتقاء نظام حقوقی ایران در زمینه حمایت از کلیه افراد آسیب پذیر از جمله افراد توانخواه/دارای معلولیت  و پیرو تقاضای برخی از تشکلهای مدنی فعال کشور در حیطه حقوق افراد توانخواه/ داری معلولیت برای ارائه دیدگاههای حقوقی جهت رفع دغدغه های معلولین در عرصه عدالت کیفری، در مورخ 92/04/5 در سالن اجتماعات کمیسیون نشست علمی با عنوان یادشده برگزار می شود.

در این نشست آقایان دکتر محمد جعفرحبیب زاده استاد حقوق کیفری دانشگاه تربیت مدرس،دکتر صابری استاد دانشگاه و عضو هیئت مدیره کانون وکلای مرکز وفعال حقوق معلولین،محمد بارانی قاضی دادسرای دیوانعالی کشور و ولی الله حسینی قاضی دادگستری کل استان تهران، حضور دارند و پرسش های تخصصی نشست را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

 

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

 

پرسش های نشست را می توانید در ذیل مشاهده فرمائید

1-همانگونه که مستحضرید در جهان معاصر انواع تدابیر حقوقی برای حمایت از افراد آسیب پذیر از جمله توانخواه /دارای معلولیت ،در همه جوانب زندگی طراحی، تدوین و اجرا شده و میشود . در تدابیر حقوقی مزبور ، بخشی به عرصه عدالت کیفری مربوط می شود که در این عرصه تلاشها بیشتر معطوف به این است تا نظام عدالت کیفری از توجه به دغدغه های افراد توانخواه/دارای معلولیت، غافل نماند.به عنوان اولین پرسش لطفا در خصوص چیستی و چرائی این ضرورت توجه ویزه به افراد توانخواه/دارای معلولیت در نظام عدالت کیفری، نظر خود را ارائه فرمائید.

2-برای توجه به دغدغه های افراد توانخواه/دارای معلولیت در یک نظام عدالت کیفری شایسته، طبیعتا هم در حیطه قوانین کیفری ماهوی ناظر به جرائم و مجازات ها و هم در حیطه قوانین کیفری شکلی ناظر به آئبن دادرسی و ترتیبات فرآیندهای قضائی از مرحله اولیه تا اجرای احکام و هم در حیطه ساز وکارها و نهادسازی های خاص اداری و اجرای فعال در کلیت روند عدالت کیفری ، باید طراحی ها و توجهات لازم صورت گیرد. آیا در موازین بین المللی موجود در این خصوص رهنمودها و یا راهکارهای مشخصی ارائه شده است.

3-از حیث بررسی تطبیقی نظام های حقوق داخلی کشورهای مختلف،آیا نمونه های قابل قبولی در حیطه بحث حاضر توجه شما را بخود جلب کرده است که مایل باشید نوع نگرش حقوقی و تجربه عملی آنها را مطرح سازید.

4-نظام عدالت کیفری کشور ما را از جهت اهتمام به دغدغه های حقوقی افراد توانخواه/دارای معلولیت چه در جایگاه بزه دیده و چه در موضع متهم و محکوم کیفری، چگونه ارزیابی کنید و چه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت دارید؟

5- جامعه حقوقی اعم از اساتید ، دانش پژوهان کارشناسی ارشد و دکترای حقوق و وکلا و فعالان حقوقی در عرصه مدنی، چه کمکی به بهبود وضعیت افراد توانخواه /دارای معلولیت در فرایند عدالت کیفری می توانند ارائه کنند؟

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

اطلاعیه نشست علمی ویژه روز زن

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶