یکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹
|
|

۴۰ درصد مردم جهان در خانه به آب و صابون دسترس ندارند

در حالی‌که با همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ نقش چشم‌گیر شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون در جلوگیری از انتقال بیماری‌ آشکار شده، سازمان جهانی بهداشت یادآوری کرده ۴۰ درصد مردم جهان در خانه به آب و صابون دسترس ندارند.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۱۵ اردیبهشت ماه گفته همچنان ۳ میلیارد نفر از مردم در خانه خود به آب پاکیزه و صابون دسترسی ندارند. همچنین کم‌تر از دو سوم مراکز و تاسیسات بهداشتی و درمانی مجهز به جایگاه‌های بهداشتی هستند.

تدروس آدانوم گبریسوس در آستانه «روز جهانی بهداشت دست» گفته سرمایه‌گذاری در بخش تولید صابون، دسترسی به آب و محلول‌های الکلی، به‌ویژه در شرایط فعلی و در میانه بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونای جدید، باید به شکل مشخصی افزایش یابد.

البته فقدان دسترسی به تاسیسات آب‌رسانی و صابون موضوع تازه‌ای نیست. اواخر اسفند ماه، در حالی‌که ویروس کرونا در مسیر انتقال به سراسر جهان بود، صندوق کودکان ملل متحد، «یونیسف» گفته بود از هر پنج نفر از ساکنان زمین، سه نفر به تجهیزات ابتدایی شست‌وشو دسترسی دارند.

یونیسف با تاکید بر اهمیت شست‌وشوی دست‌ها برای مقابله با ویروس می‌گوید در حدود نیمی از مدارس جهان از تاسیسات اولیه شست‌وشوی دست بهره‌مند نیستند.

آب و صابون از مهم‌ترین ابزارهای فعلی برای مقابله با همه‌گیری مرگبار کووید-۱۹ به شمار می‌روند.

ویروس کرونا می‌تواند ساعت‌ها و در مواردی روزها، در خارج از بدن زنده و فعال باقی بماند. صابون‌ها که در برگیرنده نمک‌ها و اسیدهای چرب هستند، به‌دلیل خاصیت امولسیون کننده و ساختار مولکولی خود به شسته‌شدن چربی‌ها و در نتیجه پاکیزگی یاری می‌رسانند.

بیشتر آلودگی‌ها را ترکیبات چربی و روغنی تشکیل می‌دهند، از جمله چربی‌هایی که برخی از ویروس‌ها را احاطه کرده‌اند.

وقتی به سطح آلوده به ویروس دست می‌زنیم ویروس می‌تواند به دست و در نهایت از طریق دهان، بینی یا چشم به داخل بدن نفوذ کند.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد