یکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹
|
|

مواجهه با کووید 19 می تواند تبعیض های موجود علیه زنان و دختران را تشدید کند

گروه کاری شورای حقوق بشر در زمینه منع تبعیض علیه زنان و دختران سازمان ملل با صدور بیانیه ای نسبت به تشدید تبعیض های موجود علیه زنان و دختران در مواجهه با کووید 19 ابراز نگرانی کرد.

این کارشناسان سازمان ملل می گویند که مواجهه با  کووید 19  می تواند تبعیض های موجود و عمیق بر علیه زنان و دختران را تشدید کند.

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد امروز در بیانیه ای گفتند زنان و دختران با تبعیض و خطر مرگ بیشتری روبرو خواهند بود مگر اینکه دولت ها  نیازهای خاص ایشان را در مواجهه ی با کووید 19در نظر بگیرند.

مسکرم گست تچان، که در حال حاضر ریاست گروه کاری سازمان ملل در مورد تبعیض علیه زنان و دختران را بر عهده دارد در این خصوص گفت: زنان به ویژه در بسیاری از خطوط مقدم مبارزه با کووید 19 ظاهر شده و خدمات پزشکی اساسی و سایر خدمات دیگری را ارائه داده و جوامع را پویا نگه می دارند.

اقدامات لازم جهت کاهش خطرات مربوط به سلامتی و زندگی ناشی از کووید 19، می بایست خطرات خاصی را که زنان و دختران با آن روبرو هستند، بر اساس عواملی همچون  جنس ، جنسیت ، سن ، ناتوانی ، منشأ قومی و مهاجرت یا وضعیت اقامت در بین دیگران را در نظر بگیرد.

در غیر این صورت، بسیاری از اشکال مختلف تبعیض که قبلاً با آن روبرو بوده اند تشدید می شود.

این متخصص سازمان ملل گفت:  آنها در ارائه خدمات بهداشتی و اساسی برای زنان و دخترانی که در معرض خطر خشونت خانگی بیشتری قرار دارند در حالی که پناهگاه ها از ظرفیت کافی برای کلیه قربانیانی که به حمایت نیاز دارند برخوردار نیستند، با محدودیت روبرویند.

مسکرم  همچنین افزود: کشورها باید دسترسی به خدمات پشتیبانی ، اقدامات اضطراری و کمک های قانونی را برای افرادی که در معرض خطر خشونت خانگی و جنسی قرار دارند با ارائه مراقبت های بهداشتی جهانی برای تمام زنان و دختران، از جمله دسترسی بدون وقفه به طیف گسترده ای از خدمات سلامت جنسی و باروری ، تضمین کنند.

سهم نامتناسب از مسئولیت های مراقبت از زنان، به دلیل کلیشه های فرهنگی در مورد نقش های جنسیتی در خانواده ، به میزان قابل توجهی افزایش یافته و بر سلامت جسمی و روانی تأثیر می گذارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در رابطه با اقدامات برای جلوگیری از بیماری همه گیر، زنان در اثر شوک های اجتماعی و اقتصادی در معرض خطر بیشتری قرار دارند چرا که آنها به شکل  نامتناسبی در کارهای پرمخاطره، غیررسمی ، کم درآمد از جمله کار خانگی و فاقد حمایت اجتماعی کافی حضور دارند.

برخی از زنانی که از قبل نیز (دوره شیوع کووید 19) در معرض تبعیض قرار داشتند، در معرض خطر ویژه ای برای به حاشیه رانده شدن بیشتر هستند.

زنان بومی، مهاجر، سالمند و همچنین زنان دارای معلولیت درمورد راهبردهای پیشگیری و نحوه و چگونگی دریافت خدمات درمانی فاقد اطلاعات فراگیر هستند.

زنان روستایی و فقیری که به آب تمیز در خانه دسترسی ندارند، برای تأمین نیازهای اساسی باید آب را در فضاهای عمومی شلوغ فراهم کنند.

مسکرم همچنین با بیان اینکه زنان در گروه های درگیر با کووید 19، سیاست گذاری ها و تصمیم گیری کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند؛ افزود:

در این برهه ی حساس ، كشورها باید اطمینان حاصل كنند كه تصمیمات سیاسی با مشاركت برابر و معنادار زنان از گروه های مختلف گرفته می شود.

این بحران فرصتی برای رفع نابرابری ها و نقص های ساختاری است که به طور مداوم زنان را عقب نگه داشته تا با انگاشتی دوباره جوامع را متحول کند.

وی در پایان گفت: توصیه می کنیم صدای زنان شنیده شود و رهبری آنها به رسمیت شناخته شود تا راه حل هایی که توصیه می کنند قابل اجرا باشد.


 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد