ﺳﻪشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
|
|

هدی الصراری جایزه نوبل برای حقوق بشر را دریافت کرد

هدی الصراری ، ۴۲ ساله ، وکیل زن یمنی که برای فاش کردن شبکه زندانهای شکنجه مخفی در یمن تلاش کرده  جایزه مارتین اننالس ، معروف به “جایزه نوبل برای حقوق بشر” را دریافت کرد.

الصراری در سالهای اخیر از وجود تعدادی از مراکز بازداشت مخفیانه عربستان و امارات در یمن که از سال ۲۰۱۵ میلادی فعالیت می کنند، پرده برداشت.
بنابراین گزارش، در این زندانها  بدترین نقض های حقوق بشر از جمله شکنجه و اعدام های بدون محاکمه انجام می گیرد.
این وکیل یمنی مدارک و اسناد بیش از ۲۵۰ مورد نقض حقوقی داخل این زندان ها را جمع آورده کرده و موفق شده است که سازمان های بین المللی از جمله سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر را درباره این مسئله قانع کند.
عفو بین الملل در گزارش خود تایید کرده است که  عربستان سعودی و امارات متحده عربی در ایجاد این زندان ها دخیل بوده اند.
این وکیل می گوید در جریان تحقیقات، وی و خانواده وی بارها تهدید شدند. با این وجود تصمیم به ماندن در یمن گرفت. به گفته هیئت منصفه ، این تصمیم نشانگر “شجاعت فوق العاده” در شرایط دشوار است.
هدی الصراری تاکید می کند: دفاع از حقوق بشر در یمن بسیار دشوار است و این واقعیت که من یک زن هستم ، این مسئله را دشوارتر می کند.
جایزه هدی الصراری به نام مارتین اننالس تقریباً ۴۷،۰۰۰ یورو ارزش دارد.دو نامزد دیگر این جایزه نورما لدزما ، یک فعال مکزیکی که علیه قتل زنان جنگید  و سیزانی نگوبان ، مدافع زنان و  بومیان در آفریقای جنوبی هستند که هر دوی آنها تقریباً ۱۹،۰۰۰ یورو جایزه گرفتند

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد