شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹
|
|

بیش از ۱۰۰ فعال سیاسی معترض به نتایج انتخابات در جمهوری آذربایجان بازداشت شدند

پلیس آذربایجان سه نفر از رهبر مخالفان و بیش از ۱۰۰ فعال سیاسی این کشور را قبل از شرکت در اعتراضات مخالفان علیه نتایج انتخابات ملی هفته گذشته این کشور،  بازداشت کرد.

براساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات آذربایجان (CEC) ، حزب حاکم آذربایجان در انتخابات هفته گذشته،  ۷۲ از ۱۲۵ کرسی مجلس را به دست آورد و تقریباً تمام کرسی های دیگر هم به احزاب کوچک و مستقلان وفادار به رئیس جمهور علی اف رسید.
مخالفان و گروهی از فعالان سیاسی این کشور به نتایج این انتخابات اعتراض دارند و قرار بود تجمع اعتراضی برگزار کنند اما ده ها پلیس ضد شورش ساختمان کمیسیون انتخابات که قرار بود اعتراض ها از آن آغاز شود را محاصره کردند.
برخی از معترضین پوسترهایی را در دست داشتند که می گفتند: «نتایج انتخابات را باطل کنید» و یا «ما خواستار انتخابات آزاد هستیم».
ناظران بین المللی هم مدعی هستند که در مورد صداقت موجود در انتخابات شک و تردید ایجاد شده است و پس از گزارش های مربوط به تخلف ، تاکنون نتایج انتخابات در چهار حوزه انتخابیه لغو شده است.
گفتنی است، علی اف برای تثبیت اقتدار خود و سرعت بخشیدن به اصلاحات اقتصادی این کشور انتخابات زود هنگام برگزار کرده است.
گفتنیست کشورهای غربی برای تأمین نفت و گاز خود به جای روسیه به روی جمهوری آذربایجان حساب باز کرده اند. در حال حاضر نهادها و گروه های مختلف اروپایی ، علی اف را متهم به سرکوب مخالفان می کنند، اتهاماتی که باکو آنها را رد می کند

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد