ﺳﻪشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
|
|

از آغاز اکتبر تا کنون ۵۴۳ نفر در ناآرامی های عراق جان خود را از دست داده اند

طبق اعلام کمیسیون حقوق بشر عراق از اکتبر گذشته که ناآرامی های عراق آغاز شده است تا الان حداقل ۵۴۳ نفر جان خود را از دست داده اند.

وزارت بهداشت عراق تا الان آمار دقیق کشته ها و زخمی را اعلام نکرده است و تنها آماری که آنها ارائه دادند به روز اول تظاهرات برمی گردد.

در بیانیه کمیسیون حقوق بشر عراق آمده است: از بین تعداد قربانیان بغداد بیشترین سهم را داشته است تا جایکه ۲۷۶ نفر در پایتخت کشته شده اند که ۱۷ نفر آنها از نیروهای امنیتی بوده اند. بعضی از منابع پزشکی به خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که تعداد زخمی ها از مرز ۳۰ هزار نفر گذشته است که هزار نفر آنها با اسلحه و به صورت مستقیم مورد هدف قرار گرفته اند این درحالی است که حکومت بارها اعلام کرده است که مسئول شلیک به طرف تظاهر کنندگان نیست.

در ادامه گزارش کمیسیون حقوق بشر عراق آمده است: در این مدت ۲۲ فعال مدنی در عراق ترور شده اند و ۷۲ نفر هم ربوده شده اند که هنوز سرنوشت بسیاری از آنها نامعلوم است. نیروهای امنیتی تا الان ۲۷۰۰ فعال مدنی را بازداشت کرده اند که هنوز ۳۲۸ نفر آنها در بازداشت هستند و آزاد نشده اند.

تعداد قربانیان دو روز گذشته

کمیسیون حقوق بشر عراق درباره حمله کلاه آبی ها یا حامیان مقتدی صدر به تظاهر کنندگان در نجف و کربلا نوشت: حامیان مقتدی صدر در دو روز اخیر حمله های خونینی به تظاهر کنندگان در دو شهر نجف و کربلا داشتند که در نتیجه آن حداقل ۶ نفر جان خود را از دست داده اند و بیش از ۱۰۰ نفر هم زخمی شده اند این درحالی است که سازمان های رسمی هنوز خبر دقیق را در این زمینه اعلام نکرده اند.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد