ﺳﻪشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
|
|

تبرئه‌ اسقف اعظم کلیسای کاتولیک شهر لیون فرانسه از اتهام سکوت در برابر کودک آزاری

فیلیپ بربرن، اسقف اعظم لیون پس از متهم و محکوم شدن به شش ماه حبس در دادگاه بدوی گفته بود که برای تقدیم استعفای خود به دیدار پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌رود.

کاردینال بربرن پس از تبرئه شدن از اتهامات قرار است بار دیگر از سمت اسقف اعظمی شهر لیون استعفا کند تا بدین ترتیب از این ماجرا که به یکی از نمادهای ناکارآمدی کلیسای کاتولیک در مواجهه با رسوخ پدیده مجرمانه کودک آزاری در میان مقامات مذهبی تبدیل شده، به کلی عبور کند.

اولین جلسه دادگاه فیلیپ بربرن ماه ژانویه آغاز شد. فیلیپ بربرن، عالی‌ترین مقام کلیسای کاتولیک در فرانسه و نماینده مستقیم پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در این کشور است.

پرونده مخفی و پنهان کاری کودک آزاری از سال ۲۰۱۵ و با شکایت یکی از قربانیان گشوده شد. سازمان غیردولتی موسوم به «صداهای رها شده» پیگیری شکایت چندین قربانی است که در سال‌های کودکی و در زمانی که عضو گروه پیشاهنگی وابسته به کلیسای کاتولیک بودند، مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

پدر برنار پرنا، کشیش کودک آزار، سه سال پیش با پذیرش تمام اتهامات، مجرم شناخته شد. وکیل وی می‌گوید این پدر روحانی ۲۵ سال پیش به همه جرایم خود در برابر کشیش‌های کلیسای کاتولیک اعتراف کرده بود.

کاردینال بربرن متهم است با وجود آگاهی از موارد متعدد کودک آزاری از سوی برنار پرنا، یکی از کشیشان زیردستش به پلیس و مقام‌های قضایی اطلاعی در این مورد نداده است.

گفتنی است که رأی دادگاه تجدید نظر در تبرئه کاردینال بربرن با اعتراض نمایندگان جامعه مدنی همراه و «نامناسب» تشخیص داده شده است.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد