جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
|
|

انتقاد دیدبان حقوق بشر از برخورد غیرانسانی پلیس کرواسی با پناهجویان

پناهجویانی که با عبور از کرواسی به اروپا راهی می‌جویند، در این کشور با اذیت و آزار مأموران پلیس روبرو می‌شوند. با بسته شدن مسیر بالکان بیشتر پناهجویان ناچار هستند از کرواسی خود را به اروپا برسانند.

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی تازه از برخورد غیرانسانی پلیس کرواسی با پناهجویان انتقاد کرده است. در گزارش گفته شده پناهجویانی که از مرزهای غیررسمی وارد کرواسی می‌شوند، عذابی شدید تحمل می‌کنند و حق تقاضای پناهندگی از آنها سلب می‌شود.

به گزارش فعالان حقوق بشر هرگاه پلیس کرواسی در مرز یا در داخل قلمرو کشور با فردی پناهجو روبرو می‌شود، او را با توهین و کتک دستگیر می‌کند و به بوسنی هرزگوین بازپس می‌فرستد.

به گفته دیدبان حقوق بشر حتی کودکان نیز از بدرفتاری مأموران پلیس کرواسی در امان نیستند.

این گزارش بر پایه اظهارات ۲۰ پناهجو تنظیم شده است. از این عده ۱۶ نفر، که برخی از آنها کودک هستند، تأیید کرده‌اند که با باتوم یا مشت و لگد توسط پلیس کرواسی مضروب شده‌اند. بعضی حتی گفته‌اند که مأموران پول یا اشیای باارزش آنها را از ایشان گرفته‌اند.

به عنوان یک اصل مأموران مرزی کرواسی به هیچ آواره‌ای این امکان را نمی‌دهند که در ورود به این کشور تقاضای پناهندگی بدهد. بدین ترتیب حق اقامت قانونی در این کشور از افراد گرفته می‌شود.

لیدیا گال، سرپرست هماهنگی منطقه بالکان و اروپای شرقی در دیدبان حقوق بشر، می‌گوید: «کرواسی موظف است از پناهجویان و مهاجران حمایت کند، اما می‌بینیم که به جای این کار مأموران پلیس پناهجویان را کتک می‌زنند و آنها را از مرز عقب می‌رانند».

پیش از این وزارت کشور کرواسی انتقادات مشابه سازمان‌های بین المللی را رد کرده است.

از زمان بسته شدن مسیر بالکان که پناهجویان از یونان با عبور از مقدونیه، صربستان و مجارستان خود را به غرب اروپا می‌رساندند، اکنون بیشتر پناهجویان بیش از پیش به مسیر بوسنی، کرواسی و اسلوونی روی آورده‌اند.

ادارات بوسنی تا پایان نوامبر امسال (۲۰۱۸) حدود ۲۳ هزار پناهجو را ثبت کردند. به نظر سازمان‌های امدادگر بسیاری از این پناهجویان به کمک قاچاقچی به اروپای مرکزی و غربی رسیده‌اند.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

سایر مطالب