یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
|
|

استمرار عزلت گزینی و یکجانبه گرایی دولت ترامپ با خروج از شورای حقوق بشر ملل متحد

 

همانگونه که در رسانه ها اعلام شد، در روزهای اخیر همزمان با شروع نشست 38 شورای حقوق بشر ملل متحد دولتمردان ترامپ در چارچوب تهدیدات یکساله گذشته خود مبنی بر اینکه اگر خواسته های آنان را شورای حقوق بشر تامین نکند از آن خارج خواهند شد، بالاخره عزلت گزینی و یکجانبه گرایی را ترجیح دادند و صراحتا اعلام خروج از این سازوکارمهم نظام ملل متحد مرتبط با حقوق بشر نمودند.

وزیر امور خارجه آمریکا و نیکی هیلی نماینده دولت ترامپ در سازمان ملل زمان اعلام رسمی این تصمیم توجیهات تکراری شناخته شده ای را ارائه کردند از جمله اینکه شورای حقوق بشر کارایی لازم را ندارد و کشورهای ناقض حقوق بشر عضو آن هستند و مرتب به اسرائیل ایراد می گیرد.

 کارگزاران سیاست خارجی ترامپ فراموش کرده اند که به هر حال اعضای شورای حقوق بشر با انتخاب مجمع عمومی ملل متحد و رای همه کشورها و برابر تقسیم بندی جغرافیایی از همه مناطق جهان برگزیده میشوند و نمی توان در عرصه دیپلماسی چند جانبه خواسته یک کشور را بر همه تحمیل کرد.

هم چنین فراموش کرده اند که بدترین جنایات را اسرائیل در جهان کنونی مرتکب می شود و طبیعی است که یک نهاد بین المللی حقوق بشر باید مواضع انتقادی نسبت به جنایات مزبور داشته باشد اما فراتر از این سطح اقدام اگر قرار باشد تصمیم لازم الاجرایی در سطح شورای امنیت ملل متحد گرفته شود باز آمریکاست که با وتوی خود مانع هر گونه اقدامی علیه جنایتکاران میشود و بدین طریق عملا راه اجرای عدالت را بسته است.

خانم هیلی در بیان توجیهات تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر به گونه ای سخن گفته که گویی متولی جهان هستند . وی اعلام داشته ما یکسال قبل اتمام حجت کردیم که اگر اصلاحات مورد نظر ما در شورای حقوق بشر به وقوع نپیوندد اجازه نمی دهیم که از اعتبار ما این نهاد استفاده کند، ادعا نموده که شورای حقوق بشر برای پیشبرد خواسته های آمریکا در قبال برخی ناآرامی های ماههای گذشته در ایران و ونزوئلا خوب عمل نکرده است و...

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر باعث تعجب جامعه جهانی نشد چرا که دولت ترامپ از همان ابتدا تعهدات بین المللی آمریکا را در موضوعات مختلف کنار گذاشته است . خروج از امضای توافق نامه پاریس، خروج از برخی توافق نامه های اقتصادی منطقه ای، خروج از یونسکو، خروج از توافق نامه هسته ای قدرتهای جهانی با ایران، خروج از توافقات قبلی آمریکا با کوبا و... همه و همه برای جهانیان شناخته شده است و بر همین اساس داوری ناظران مختلف حتی در خود آمریکا این بود که آمریکا تنهاتر از همیشه به عزلت گزینی و یکجانبه گرایی ناشیانه ادامه می دهد.

هم اینک جهانیان در شرایط حساسی قرار گرفته اند تا ضمن صیانت از چند جانبه گرایی بین المللی و میراث موفقیت های چند دهه گذشته آن در مقابل یکجانبه گرایی آمریکایی، روندهای آتی بهبود شرایط جهان را رقم زنند . از جمله اقدامات لازم و مورد انتظار، رفع برخی از ناکارآمدی های موجود شورای حقوق بشر و ایرادات درست وارد بر آن است.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد