یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
|
|

از آغاز سال 2018 میلادی بیش از هزار مهاجر در دریای مدیترانه غرق شده اند

فیلیپو گرندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: بیش از ۲۰۰ مهاجر طی روزهای گذشته در دریای مدیترانه غرق شدند که بدین ترتیب آمار مهاجرانی که از ابتدای ژانویه سال جاری میلادی تاکنون در این دریا غرق شده‌اند به ۱۰۰۰ نفر رسیده است.

در این بیانیه ضمن ابراز تأسف عمیق نسبت به غرق گروهی شماری از مهاجران در لیبی، بر ضرورت اتخاذ اقدامات بین‌المللی فوری برای تقویت تلاش‌های نجات در دریا تأکید شد.

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل روز پنجشنبه به نقل از مهاجران نجات یافته در دریای مدیترانه اعلام کرد، طی چند روز گذشته ۲۲۰ مهاجر که می‌خواستند خود را به کشور‌های اروپایی برسانند، در دریای مدیترانه و نزدیک سواحل لیبی غرق شدند.

بی ثباتی در لیبی و نبود دولت مرکزی قدرتمند باعث شده است کنترل زیادی بر مناطق ساحلی انجام نشود و سواحل این کشور به دلیل نزدیک بودن به ایتالیا، به جولانگاه قاچاقچیان انسان تبدیل شود. لیبی با کشور‌های اروپایی واقع در شمال دریای مدیترانه کمتر از ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی دیکتاتور پیشین این کشور در سال ۲۰۱۱ دستخوش جنگ و ناآرامی است، به طوری که اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» است که مورد تایید ژنرال حفتر فرمانده ارتش این کشور قرار دارد.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد