ﺳﻪشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
|
|

برگزاری نشست علمی جایگاه ایمنی تاسیسات هسته ای در صلح و امنیت انسانی از منظر حقوق ایران و موازین بین المللی

برابر هماهنگی های انجام شده ، همزمان با سالگرد فاجعه چرنوبیل،  نشست علمی با عنوان« جایگاه ایمنی تاسیسات هسته ای در صلح و امنیت انسانی از منظرحقوق ایران و موازین بین المللی» در سالن اجتماعات دفتر مرکزی کمیسیون برگزار شد. در این نشست جناب مازیار عبد اللهی پور مدیر عامل و رئیس هیات مدیره انجمن حقوق هسته ای ایران و از کارشناسان ارشد شناخته شده در حوزه های نظارتی صنعت هسته ای سخنرانی خود را ارائه کرد. وی در سخنرانی خود ابتدا مفاهیم امنیت ملی، امنیت انسانی، حکمرانی شایسته، مفهوم ایمنی هسته ای و تفاوت آن با امنیت هسته ای را توضیح داد و اینکه هر یک از محورهای مفهومی مزبور چه ارتباطی با مباحث ایمنی هسته ای دارند. سپس ضمن توضیح ابعادی از حادثه چرنوبیل در 25 آوریل سال 1986 ، به روندهای حقوقی بین المللی پس از آن اشاره کرد و اینکه چه اسناد بین المللی در زمینه ایمنی هسته ای پس از آن در سطح جهانی تصویب شده و روند الحاق کشورها به اسناد مزبور تا کنون چگونه بوده و ایران به کدام اسناد ملحق شده است. ایشان در ادامه ضمن توضیح اصول دانش حقوق هسته ای به عنوان یکی از گرایش های تخصصی دانش حقوق در سطح جهان ، بر ضرورت توسعه آگاهی های عمومی در خصوص مباحث فنی ایمنی هسته ای در اقصی نقاط دنیا به ویژه کشورهائی که از انرژی هسته ای کاربردهای مختلف صلح آمیز دارند، تاکید کرد و یاد آوری نمود که تامین شرائط مناسب ایمنی هسته ای یک پروژه نیست بلکه پروسه ای است که دائما باید کاملتر شود و متناسب با تحولات علمی روز آمدی پیدا کند. آقای عبد اللهی پور در بخش پایانی سخنرانی خود جایگاه اهتمام به ایمنی هسته ای از منظر منشور حقوق شهروندی در ایران را مورد بحث قرار داد و تاکید کرد که رعایت این مقوله به تحقق حق های مختلف از جمله حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، حق اداره شایسته و حُسن تدبیر، و توسعه پایدار وحفظ محیط زیست مربوط میشود و نباید در این زمینه کوچکترین کوتاهی صورت پذیرد.
 
در ادامه این نشست دکتر شهرام همت زاده مدیر گروه زبان روسی دانشگاه شهید بهشتی و مترجم کتاب زمزمه های چرنوبیل در خصوص این کتاب که برنده جایزه نوبل نیز شده است توضیحاتی ارائه کرد از جمله اینکه چرا عنوان اصلی کتاب به زبان روسی که دعاهای چرنوبیل بوده را در ترجمه فارسی با عنوان زمزمه های چونوبیل  معرفی کرده و اعلام داشت که مولف کتاب با 500 نفر از افراد مرتبط با فاجعه مزبور گفتگو کرده و ضمن مستند سازی ابعاد انسانی فاجعه یاد شده ،به خوبی نشان داده که وقتی در کشوری شفافیت نباشد و پرده پوشی های زیاد در مورد مسائل مهم اثر گذار بر سلامت مردم وجود داشته باشد و دانش لازم در خصوص جلوگیری از تبدیل حوادث مختلف به فجایع انسانی نیز  وجود نداشته باشد  و تدابیر لازم برای ایمنی مردم تدارک دیده نشده باشد چطور می تواند جان و مال هزاران نفر را نابود کند و  نه تنها به افراد زمان بروز فاجعه بلکه حتی به چندین نسل بعدی مرتبط با نشر مواد رادیو اکتیو و هسته ای نیز لطمات مختلفی وارد سازد و محیط زیست را برای مدت بسیار طولانی مورد صدمه قرار دهد. وی هم چنین افزود: از ترجمه  انگلیسی کتاب مزبور چند ترجمه فارسی نیز انجام شده که متاسفانه بخش های مختلف اصل کتاب را حذف کرده اند یا اشکالات ترجمه ای بسیار زیادی دارند. 
 
 
در پایان  این نشست، گفتگوی جمعی صورت گرفت و سخنرانان به سئوالات و دیدگاههای حاضران پاسخ دادند از جمله اعلام شد که کتاب یاد شده توسط نشر نیستان منتشر گردیده است .
 
.شایان ذکر است متعاقبا گزارش کامل نشست به صورت کتبی یا فایل صوتی در اختیار عموم نیز قرار خواهد گرفت
انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد