یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
|
|

کشته شدن بیش از 760 غیر نظامی در افغانستان تنها در سه ماه اول سال میلادی جاری

بنا بر تازه ترین گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، تنها در ۳ ماه اول سال میلادی جاری، بیش از ۷۶۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و نزدیک به ۱۵۰۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است، این رقم نسبت به سه ماه اول سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تغییر نداشته و در سطح مشابه که بالاترین سطح در سال‌های گذشته بوده، قرار دارد.

بر اساس گزارش یوناما، حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته است و پس از آن بیشتر تلفات ناشی از جنگ‌های زمینی هستند. قتل‌های هدفمند، عملیات هوایی و مواد منفجره باقی مانده از جنگ به ترتیب عوامل بعدی این تلفات اعلام شده اند.

طبق این گزارش، تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات انتحاری در سال گذشته میلادی نیز ۱۷ درصد افزایش داشت.

بر اساس گزارش سازمان ملل، مسئول تلفات ۱۵۰۰غیرنظامی ( ۵۱۱ کشته و ۹۸۹ زخمی) مخالفان دولت افغانستان هستند که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است.

یوناما می‌گوید همانطور که در سال گذشته میلادی میزان تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرفدار دولت افغانستان کاهش یافته بود در ۳ ماه اول سال جاری نیز این رقم ۱۳ درصد کاهش یافته است.

انگرید هیدن، معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز اعلام کرد که تمام طرف‌های درگیر در منازعات مسلحانه در افغانستان باید تمام توان خود را برای محافظت از غیرنظامیان انجام دهند زیرا این تلفات قابل جلوگیری استگروه طالبان و دولت افغانستان تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد