یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
|
|

کاهش موج اسلام‌هراسی در جهان بنا به ارزیابی سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی اعلام کرد، پدیده اسلام‌هراسی در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ویژه در کشورهای غربی کاهش یافته است. این سازمان در عین حال افزایش نفوذ راست‌گراهای تندرو در شش کشور اروپایی را یک زنگ خطر دانست.

سازمان همکاری اسلامی با استناد به میزان اخبار رسانه‌ای ثبت شده پیرامون پدیده اسلام‌هراسی گفت، این پدیده در سه ماهه سوم سال جاری میلادی در مقایسه با چهار سال اخیر کاهش چشم‌گیری داشته است.

این سازمان با اشاره به اینکه انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا شمشیر دو لبه بود، اعلام کرد: آمدن ترامپ در تقویت گفتمان ایجاد انزجار علیه مسلمانان نقش داشت و در عین حال مواضع سخت ترامپ در قبال مسلمانان به تشکیل جبهه مخالفی که بدرفتاری با مسلمانان را رد و آنها را در آغوش می‌کشد، کمک کرد.

سازمان همکاری اسلامی گزارش داد، سه ماهه سوم سال جاری میلادی شاهد کاهش موج انزجار علیه مسلمانان در آمریکا در مقایسه با دوره کمپین انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بود.

در دوره کمپین انتخابات آمریکا زبان بی‌حرمتی و شکاکی علیه مسلمانان افزایش یافته بود.

سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: جبهه مخالف ایجاد انزجار با آگاهی مردم آمریکا به وجود آمد، کسانی که گفتمان مخالف همزیستی با مسلمانان را در پیش می‌گیرند، در واقع گروهی از سفیدپوستان نژادپرست هستند که نژادپرستی و انزجار را رواج می‌دهند.

این سازمان گفت: زنگ خطر به ویژه به دنبال پیروزی اخیر راست‌گراهای تندرو آلمانی در کنار افزایش نفوذ پوپولیسم‌های اروپایی در پنج کشور اروپایی دیگر یعنی فرانسه، اتریش، هلند، سوئد و دانمارک در پی اسلام‌هراسی یا ترس از عدم ادغام مهاجران در بافت جامعه اروپا، به صدا در آمده است.

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد