چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
|
|

میلیونها کودک بی هویت و شناسنامه در اندونزی ومالزی

عدم نظارت کافی توسط دولت مالزی بر ایالت های ساراواک و صباح و رفت آمد اتباع اندونزی جهت کار در مزارع پالم باعث به وجود آمدن معضل بی هویتی برای برخی کودکان این منطقه شده است.
براساس آماری که سال 2015 منتشر شده است 11 هزار و 641 فرد بی هویت که اکثر آنها کودک هستند در مالزی اقامت دارند و طبق اخبار منتشر شده در سال 2016 میلادی 700 نفر از این افراد تعیین هویت شده، پرونده هشت هزار نفر در حال بررسی و پرونده مابقی این افراد هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.
از جمله دلایل به وجود آمدن پدیده کودکان بی هویت در مالزی می توان به عدم ثبت تولد کودکان، عدم دارا بودن کارت شناسایی والدین، و فقر والدین برای پرداخت هزینه های ثبت تولد و دریافت کارت شناسایی اشاره کرد.
این مساله یکی از معضلات بخشی از نهادهای دولتی مالزی منجمله اداره ثبت احوال و اداره مهاجرت مالزی است.
مساله کودکان بی هویت که عمدتا در مرزهای مشترک مالزی با اندونزی وجود دارد حاصل ازدواج ها و یا تولدهای ثبت نشده است. به دلیل ناشناخته بودن هویت این کودکان، اغلب این کودکان مورد حمایت کافی دولتی قرار نمی گیرند و در مزارع پالم در منطقه صباح و ساراواک مشغول کار هستند.
این موضوع برای دولت اندونزی دارای اهمیت کمتری است، زیرا 50 میلیون کودک از این کشور 240 میلیون نفری فاقد شناسنامه هستند و تعداد زیادی از این کودکان به طور غیر قانونی و در شرایط سخت مشغول کار می باشند، اما دولت مالزی برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات ناشی از بی هویتی کودکان، قصد حل این معضل را دارد.
اخیرا انتقادهای فراوانی از دولت مالزی مبنی بر افزایش تعداد کودکان کار شده است که بخشی از این موضوع ناشی از بی هویتی و ناشناخته بودن این کودکان است.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

سایر مطالب