ﺳﻪشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
|
|

اعلام اعتراض مدافعان حقوق بشر به مجازات اعدام در دهمین سالگرد روز جهانی مبارزه با اعدام

در دهمین سالگرد اعلام "روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام"، مدافعان حقوق بشر در کشورهای گوناگون اعتراض خود را به این نوع مجازات ابراز می‌کنند.

"روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام" حاصل نخستین کنگره‌ی مخالفان حکم اعدام از کشورهای گوناگون است که در سال ۲۰۰۱ در شهر استراسبورگ برگزار شد. مهم‌ترین پیامد این کنگره که اکثر شرکت‌کنندگان آن را نمایندگان سازمان‌های غیردولتی حقوق بشری و وکلای مخالف اعدام یا "قتل‌های قانونی" تشکیل می‌دادند، ایجاد گروهی به نام "ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با اعدام" بود. این گروه در سال ۲۰۰۳ "روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام" در دهم اکتبر هر سال را اعلام کرد.

از آن زمان شمار کشورهایی که حکم اعدام را از قوانین جزایی خود حذف کرده‌اند پیوسته افزایش یافته است و هم‌اکنون به ۹۷ کشور رسیده است. در حال حاضر از ۱۹۳ عضو سازمان ملل، ۳۵ کشور، با وجود اینکه این مجازات را از قوانین خود حذف نكرده‌اند، از اعمال آن صرف‌نظر می‌کنند. هشت کشور نیز تنها برای جرم‌های بسیار سنگین حکم اعدام صادر می‌کنند، اما هنوز مقام‌هاي دولتی و قضایی ۵۸ کشور عضو سازمان ملل معتقدند که با کشتن تبهکاران و بر هم زنندگان امنیت می‌توانند از بروز جنایات یا مخالفت با سیا‌ست‌های خود جلوگیری کنند.

نخستین سیاستمدار آلمانی که امسال به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام بیانیه‌ای صادر کرد، کلودیا روت، رهبر حزب سبزهای آلمان است. وي در این بیانیه می‌نویسد: جامعه‌ی جهانی باید قاطعانه برای لغو مجازات اعدام اقدام کند. این مجازات ناقض حقوق بشر است و هیچ کشوری حق ندارد آن را اعمال کند. اعدام پاسخ مناسبی در برابر قتل و جنایت نیست و باعث کاهش خشونت نمی‌شود، بلکه برعکس آن را افزایش می‌دهد.

 افزایش اعدام در جهان

با وجود اینکه شمار کشورهایی که مجازات اعدام را اعمال می‌کنند کاهش یافته، شمار اعدامیان در جهان به میزان قابل توجهی بالا رفته است. سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۱ بیش از ۶۷۰ مورد اعدام را ثبت کرد . این سازمان مدعی شده که بیشترین آمار اعدام های یاد شده در ایران، عربستان سعودی، عراق، کره شمالی و آمریکا رخ داده‌اند.

ژاپن و گامبیا

در سال جاری میلادی ژاپن و گامبیا با اجرای چند حکم اعدام، موجی از اعتراضات بین‌المللی را برانگیختند. ژاپن در سال ۲۰۱۱ از اجرای احکام اعدام چشم‌پوشی کرده بود، به همین دلیل بسیاری از ناظران امیدوار بودند که این کشور به مرور حکم اعدام را از قوانین خود لغو کند، اما از آغاز سال ۲۰۱۲ تاکنون پنج تن در ژاپن اعدام شده‌اند. این اقدام باعث انتقادات شدید سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای اروپایی، از جمله آلمان و فرانسه شد.

در گامبیا نیز برای نخستین بار در ۲۷ سال گذشته در ماه اوت ۹ تن اعدام شدند. به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، اتهام برخی از آنها "خیانت" بوده که احتمال می‌رود از مخالفان دولت بوده باشند. این اقدام دولت گامبیا باعث اعتراضات شدیدی از جانب اتحادیه‌ی آفریقا شد.

دولت سریلانکا نیز اعلام کرده است که قصد دارد احکام اعدام را به اجرا بگذارد. با وجود اینکه در این کشور بیش از ۸۰۰ تن حکم اعدام دریافت کرده‌اند، اما در ۳۶ سال گذشته تاکنون کسی در سریلانکا اعدام نشده بود.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد