چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
|
|

شکست پیش نویس قانون اساسی مصر در گذاشتن سنگ بنای احترام به حقوق بشر

سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: پیش نویس قانون اساسی مصر که توسط انجمن تدوین قانون اساسی در حال تهیه است، در گذاشتن سنگ بنای احترام به حقوق بشر در آینده با شکست مواجه شد.

این سازمان که در نیویورک قرار دارد، در پیامی به انجمن تدوین قانون اساسی مصر از آنها خواست در مورد تغییر برخی از بندها و مواد پیش نویس تلاش کنند.

ندیم حوری معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان گفت: ماده ی 36 قانون اساسی مصر با توافقنامه ها و میثاق های بین المللی همخوانی ندارد.

به ادعای این سازمان این ماده برابری زن و مرد را با ذکر قید «برابری زن و مرد تا آنجا تضمین شده است که به احکام شریعت اسلامی خللی وارد نکند» تهدید کرده است.

سازمان با اشاره به ماده ی دیگری دال بر احترام به ذات اقدس الهی نوشت: طبق پیش نویس قانون اساسی مصر «ذات اقدس الهی از هر گونه تعدی و اهانت مصون است، همچنین پیامبران خداوند، زنان پیامبر(ص) و خلفای راشدین نیز از چنین مصونیتی برخوردار هستند» در این ماده شیعیان مصر به شکل خاص در معرض خطر قرار گرفته اند، زیرا تفسیر آنها در مورد خلفای راشدین و احترام به آنها با تفسیر اهل تسنن در تضاد است.

ندیم حوری گفت: پیش نویس قانون اساسی مصر دارای نقص های زیادی است که به حکومت های آینده اجازه می دهد با استفاده از آنها آزادی و حقوق اساسی افراد در معرض تهدید قرار دهند. در چنین حالتی انجمن موظف است قبل از آغاز رای گیری، آنها را اصلاح کند.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد