ﺳﻪشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
|
|

حرفه خبرنگاري و روزنامه‌نگاري در حال تبدیل به مرگبارترين و خطرناكترين شغل در پاكستان

بر اساس آمارها، بيش از 80 درصد روزنامه‌نگاران در يك دهه گذشته در پاكستان كشته شده‌اند. از اين تعداد 35 تن هدف حمله آدم‌كش‌ها قرار گرفته، 12 تن در عمليات انتحاري و هشت تن هم در آدم‌ربايي‌ها جان باخته‌اند.

از سوي ديگر، از 80 روزنامه‌نگاري كه بين سال‌هاي 2002 تا 2012 در پاكستان كشته شده‌اند، تنها 16 تن در سال 2011 كشته شدند و شش تن هم در سال جاري جان باختند. همچنين چهار تن از آن‌ها از بلوچستان پاكستان بودند.

پاكستان بعد از سوريه و سومالي ناامن‌ترين كشور براي خبرنگاران تلقي مي‌شود. بلوچستان، پختون خوا و چند ناحيه قبيله‌اي‌‌نشين ديگر در پاكستان جزو مناطق ناامن براي خبرنگاران هستند.

به نوشته روزنامه نيوز، بسياري از خبرنگاران در اين مناطق با تهديدهاي از سوي نيروهاي امنيتي يا شبه‌‌نظاميان طالبان مواجه مي‌شوند. علاوه بر اين خبرنگاران ولايت بلوچستان از سوي يك گروه حامي طالبان و نيز جدايي‌طلبان بلوچ و شبه‌نظاميان مخالف اين گروه‌ها نيز تهديد مي‌شوند.

كميته حمايت از خبرنگاران مستقر در نيويورك، پاكستان را جزو بدترين و خطرناك‌ترين كشورها براي حضور رسانه‌ها در سال 2012 قرار داده در حالي كه يك گروه ديگر مستقر در پاريس اين كشور را در رتبه 151 در ميان 179 كشور در سال جاري ميلادي در خصوص امنيت رسانه‌ها و اصحاب رسانه قرار داده است.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد